נחל כהנים

הצעת טיול

מיקום

נחל כהנים הוא נחל אכזב בגבול הצפוני של היישוב הושעיה בגליל התחתון. הכניסה לנחל נמצאת ברחוב גן-אור בהושעיה: יש שלוט וחניה. המסלול קל ומתאים לכל המשפחה. בעונות הגשמים הנחל זורם בחוזקה מדרום לצפון ,גורם לתופעות הצפה בשטחי החורש והיער הסמוכים ומסתיים במפל נחל כהנים אשר בצוק מעל לכביש הגישה ליישוב הושעיה, כקילומטר מדרום לכביש 77 .

 

נחל כהנים
נחל כהנים

מקור השם

 השם הערבי של נחל שמר על השם העברי הקדום. בפי הערבי הוא נקרא "מחל כהנין", כלומר "מקום הכהנים".  הדעה הרווחת היא ששמו הקודם של הנחל בתקופת המשנה היה "נחל כהנים". לעומת זאת, קיימת דעה הטוענת כי שמו הקדום של הנחל לא היה אחר מאשר "מחול כהנים" על שם הטקסים שערכו משמרות הכהנים במקום ליד קברו של הצדיק ר' אסי.

 

 

 קבר הצדיק ר' אסי

בערוץ נחל כהנים נמצא קברו של הצדיק ר' אסי ומצבה עליה חרוט "ל' אסי". ר' אסי (יסא, יסה, יוסה, איסי) היה אמורא ארצישיראלי מפורסם מראשי הדור השלישי. חברו של ר' אמי, כמוהו היה גם הוא כוהן. יליד בבל שעלה לא"י ולמד תורה יחד עם ר' אמי בישיבת ר' יוחנן בטבריה.

 טקס מחולות הכהנים

מחולות ר' אסי נערכו בנחל כהנים בתקופת אמוראים המאוחרת. בתקופה בזנטית והערבית הקבר בנחל כהנים נשמר כמקום קדוש ואתר עליה לרגל למוסלמים בעיקר וגם לנוצרים מהכפרים השכנים. אם חידוש היישוב היהודי בציפורי והושעיה במדינת ישראל חזרו היהודים לפקוד את נחל כהנים ואת קברו של ר' אסי ולהעלות בקשות ותחינות לשמחה ואושר בעולם.

 

נחל כהנים
נחל כהנים

 

%d בלוגרים אהבו את זה: