מנזר רמת בית שמש *

Modern_Bet_Shemesh צילום:Dustinroyer at en.wikipedia

שרידי מנזר וכנסייה מפוארים בני 1,500 שנה נחשפו, בדצמבר 2017, בשכונה חרדית של רמת בית שמש – כשלשים ק״מ מערבה מירושלים. רשות העתיקות ערכה חפירת הצלה בניהול בנימין סטורצ'ן-Benyamin Storchan. תארו לעצמכם את ההפתעה כשנתגלה מנזר מן התקופה הביזנטית במה שמיועד להיות שכונה חרדית! נס חג המולד: כנסייה מפוארת נמצאה בלב אתר בנייה של שכונה חרדית. כמובן שהחופרים נתקלו בהתנגדותם של חרדים.

מנזר רמת בית שמש שנחשף ברמת בית שמש ייחודית ברמת ההשתמרות יוצאת הדופן שלה. העושר של ממצאי השיש המיובא והפסיפס יכולים להעיד ששימש כאחד ממוקדי הצליינות הראשיים באזור שפלת יהודה. אזור בית שמש אוכלסה על ידי נוצרים החל מן התקופה של הקיסר קונסטנטינוס היה משנת 312 עד מותו בשנת 337. קונסטנטינוס קידם את מעמדה של הנצרות באימפריה הרומית. הקמת הכנסייה מתוארכת במאה הרביעית לספירה. המתחם גדל להיות מנזר במשך 300 שנה. בת בד וגת נמצאו בקרבת המנזר. המנזר ננטש במאה ה-7 לספירה מסיבות שעדיין אינן ברורות. בכל מקרה אין סימנים של הרס או כיבוש אלים. בדרך כלל ״מסיבות שאינן ברורות״ פירושו הכיבוש המערבי של ארץ ישראל במאה השביעית.

הכנסייה פונה לכיוון מזרח כמו כל הכנסיות באזור פרט לשני יוצאים מן הכלל בכנסיית הקבר וכנסיית מידבא בירדן.

לא ידועה הסיבה להקמת הכנסייה במקום הזה. יתכן שזה ״מקום קדוש״ “loca santa” של קבר של קדוש או מרטיר שנקבר במקום או מיקום משוער של אירוע תנ״כי.

גילויי הפסיפס

עבודת החפירה עצמה בוצע על ידי יותר מאלף בני נוער ממסגרות שונות, בעיקר בתי ספר ומכינות קדם צבאיות. במבנה המנזר התגלו רצפת פסיפס צבעונית המעוטרת בדגמים צבעוניים של ציפורים, עלים ורימונים.

ממצא

הארכיאולוגים באתר גילו שרידי קירות מאבן גזית יוקרתית, צלב קטן (ללא גוף של ישו המעונה) בסיס עמוד משיש מיובא מעוטר בצלבים וסורגי חלונות משיש מיובא מעוטר בצלב. מקור השיש הוא מטורקיה.

מנזרים נוספים בשפלת יהודה

במחקר הארכיאולוגי מוכרים מספר כנסיות ומנזרים עתיקים בשפלת יהודה, כגון מנזר השתקנים בלטרוןהכנסיה של קהילת האושר באנאוסמנזר דיר ראפאת, וכנסיית סטפאנוס הקדוש בבית ג'ימאל.

[תמונת כותרת – Modern_Bet_Shemesh  צילום:Dustinroyer at en.wikipedi]

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: