מלחמת השחרור *

עוברים ושבים בשוק הכרמל תופסים מחסה מאש צלפים הנורית ממסגד חסן בק צילום:הנס חיים פין נחלת הכלל

הושבילים מגיש למורים ולמורי דרך מקבץ סרטוני רקע בנושא מלחמת השחרור – עזרים שיסייעו להכנה שעורים והרחבות ויאפשרו להבין את התקופה הדרמטית הזו בתולדות ישראל. צפו במלחמת השחרור חלק א׳ וחלק ב׳, חיל אויר במלחמת בשחרור, והזווית האחרת בני מוריס.

מלחמת העצמאות או מלחמת השחרור, מלחמת תש״ח או מלחמת הקוממיות?

בתש"ח לא השתחררנו מעולו של אף אחד. המלחמה החלה למעשה מיד לאחר עזיבת הבריטים והיתה על עצמאותה (שכבר הוכרזה) של המדינה. המלחמה לעצמאות ישראל, פרצה עקב התנגדותם של ערביי ארץ ישראל ומדינות ערב להחלטת האומות המאוחדות על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. הערבים פעלו למנוע את הגשמת ההחלטה ולהגיע לשליטה ערבית על הארץ. ערביי ארץ ישראל החלו בלחימה מיד לאחר החלטת עצרת האו"ם, כשהם נעזרים בכוחות בלתי סדירים שבאו מבחוץ. מדינות ערב הצטרפו למלחמה, עם צבאותיהן הסדירים, בפלישה למדינה שזה עתה הוקמה, מיד עם הכרזת העצמאות. המדינה שהוקמה במהלך המלחמה כוננה ממשלה זמנית, נקבעו סדרי שלטון ומשפט והכוחות הלוחמים שנקראו מיום הכרזת המדינה בשם "כוחות המגן" הוכרזו ב 26 במאי 1948 כצבא ההגנה לישראל. המלחמה הסתיימה בנצחונו של צה"ל, שהדף את צבאות ערב והרחיב את תחום המדינה מעבר לגבולות שנקבעו למדינה היהודית בהחלטת עצרת האו"ם. כמובן לא נשכח שמלחמת-1948 הייתה בעיני הערבים אסון – "נכבה".

ריבוי השמות השונים שקיבלה מלחמה זו מעידים על משמעויותיה השונות.

  • "מלחמת השחרור" היה השם הנפוץ בפי הדור שלחם ובטא את תחושתם שהם השתחררו מעול כובש זר.
  • "מלחמת הקוממיות", היה שם מאוחר יותר שביטא את הקמת מדינת ישראל בזמן המלחמה.
  • "מלחמת 1948" הוא השם המופיע פעמים רבות בספרי מחקר, מכיוון שהוא ניטראלי ואינו מבטא נטיה לאף אחד מהצדדים.
  • "מלחמת העצמאות": השם שהפך למקובל ביותר בקרב הציבור הישראלי. שם המבטא את היותה של מלחמה זו מלחמה על זכותם של היהודים להקים מדינה עצמאית.
 
מפת גבולות החלוקה 1947 טרם המלחמה אל מול מפת גבולות הסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות 1949  השטח שהוקצה בהחלטת החלוקה למדינה היהודית   השטח שהוקצה בהחלטת החלוקה למדינה הערבית, אשר היה תחת השליטה של ​​מצרים וירדן בין השנים 1949-1967   השטח שהוקצה בהחלטת החלוקה למדינה הערבית, ועבר לשליטה ישראלית בשנת 1949 למעט השטח לאורך הגבול עם מצרים שהיה לשטח מפורז עד מבצע הר געש בנובמבר 1955   שטחי מזרח ירושלים ובית לחם, אשר היו אמורים להיות שטח בפיקוח בינלאומי של האו"ם ובפועל היו תחת שלטון ירדני בין השנים 1949-1967   שטחי מערב ירושלים אשר היו אמורים להיות שטח בפיקוח בינלאומי של האו"ם ובפועל היו תחת שלטון ישראלי לאחר 1949

מלחמת השחרור-מלחמת העצמאות חלב א 1947-1948

מלחמת העצמאות – חלק א

הנפת דגל הדיו באילת מסמנת בתודעה הציבורית את סיום המלחמה צילום: לשכת העיתונות הממשלתית http://www.flickr.com/people/69061470@N05

מלחמת השחרור-מלחמת העצמאות 1948 – חיל האוויר הישראלי

מלחמת השחרור-מלחמת העצמאות 1948 מזווית אחרת בני מוריס

פלישת צבאות ערב- מ-15 במאי ל-10 ביוני 1948

מלחמת השחרור-מלחמת העצמאות – חלק ב

קרבות אוקטובר 1948 – תמונה פדרלית rau,, vmhcur
מבצע חורב 1948 – נחלת הכלל

ישראל ושכנותיה בגבולות הסכמי שביתת הנשק – 1949 Photo:Bolter21

קרא גם: מלחמת העצמאות

השאר תגובה

דילוג לתוכן