מוזיאון ראלי קיסריה *

מזרקת האריות במוזיאון ראלי 2 צילום: Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel

מוזיאון ראלי קיסריה הוא מוזיאון לאמנות ספרדית, מייסודו של הארי רקנאטי (Harry Recanati), אספן אמנות נלהב, שפרש מעסקי הכספים והקדיש את עצמו לאמנות. המוזיאון שוכן בבניין מפואר בסגנון ספרדי מרהיב עין, נשקף אל מדשאות, עצים וים. המוזיאון נבנה בשנת 1992 – לפיכך יש בו אלמנטים המציינים 500 שנים לגירוש יהודי ספרד כמו גם 500 שנים לגילוי אמריקה. המוזיאון נפתח באוקטובר 1993. המוזיאון, משתרע על 700 מטרים רבועים, ושוכן בתוך גן שגודלו 40 דונמים (40,000 מטרים רבועים). הצילום במוזיאון אסיר.

כל מוזאוני ראלי הם מוזאונים פרטיים וללא מטרות רווח. לא מתקבלות כל תרומות. הכניסה למוזיאוני ראלי היא ללא תשלום. בעיקרון, אין גובים בו דמי כניסה. במוזיאונים מוצגות רק יצירות מאוספי RALLI MUSEUMS, פרט לתערוכה הארכיאולוגית "חלומו של הורדוס". 

בפעם הראשונה שביקרתי במוזיאון לפני שנים רבות, כל חזית מוזיאון ראלי היתה מצופה בכרזות נגד בני משפחתי של הארי רקנאטי.

כאשר פרצה השערורייה של משבר מניות הבנקים בה היה מעורב גם בנק דיסקונט, הביע הארי רקנאטי בפומבי את סלידתו מהדרך בה ניהלו אחיו את הבנק, ובמיוחד התבטא בחריפות נגד אחיו רפאל רקנאטי, מנהל הקבוצה.

היום, למזלנו, הוסרו כל הכרזות.

שעות הביקור במוזיאון

ימי ראשון ורביעי – סגור ימי שני, שלישי, חמישי ושבת – 10:30 – 17:00
ימי שישי – 10:30 – 15:00 ערבי חג – 10:30 – 12:30 

Ralli Museum 1 on left
Ralli Museum 2 on right
צילום: Ori~ 
Ralli Museum Entrance
צילום: Ori~ 

סניפי מוזיאון ראלי בעולם

מוזיאון ראלי בישראל הוא השלישי בסדרת המוזיאונים שהקים רקנטי.

מוזיאון ראלי 1 בקיסריה

המוזיאון בסגנון  Spanish Colonial architecture – ספרדי-קולוניאלי מציג אמנות ספרדית ואמנות של אמריקה הלטינית, כמעט אך ורק מן המאה העשרים, של אמנים ידועים, בעיקר סלבאדור דאלי ו-Auguste Rodin. רוב האמנים היו אנונימים כאשר נבחרו הציורים או הפסלים שלהם על ידי רקאנאטי. היצירות ברובן הגדול הן סוריאליסטיות. (תצוגה בראלי 1 מרבה בדמויות עירום.)

מוזיאון ראלי 1
Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel

חלומו של הורדוס

בקומה התחתונה תערוכה ארכאולוגית "חלומו של הורדוס" המתארת את קיסריה לתקופותיה ובה ממצאים מתקופות שונות: הלניסטית, הרודיאנית, רומית, ביזאנטית, איסלמית וצלבנית.

תערוכה זו הופקה בשנת 1984 על ידי ה"Smithsonian Institute"  והוצגה בארצות הברית וקנדה בין השנים 1989-1988.

התערוכה מתארת את החיים בתקופות השונות ואת תהליך עבודתם של הארכיאולוגים ואופן תיעוד הממצאים. מעניינת במיוחד עבודת תיעוד הנמל ההרודיאני "סבסטוס" על פי תיאור מדויק של יוסף בן מתתיהו. בין המוצגים בתערוכה זו דגם של הנמל "סבסטוס" על פי הממצאים של הארכיאולוגים הימיים, בראשם ד"ר אבנר רבן ז"ל, אוצר התערוכה. תערוכה זו יכולה לשמש כמבוא או סיכום של טיול באתר העתיקות של קיסריה.

Ralli Museum 1
צילום: Ori~ 

מוזיאון ראלי 2 – "זיכרון ספרד"

מוזיאון ראלי 2 מוקדשת ליהדות ספרד. הבנין עצמו היקן בסגנון Moorish Style. בתוך המוזיאון בן שלוש הקומות מוצגים ציורים על נושאים מהתנ"ך שצוירו על ידי אמנים אירופאים במאות ה-16 עד ה-18. תצוגה זו מתאימה יותר לגיל הרך. בנוסף יש תערוכה המוקדשת לאמנות של פאול קור. 

Ralli 2 Entrance
צילום: Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel

בסמוך למוזיאון ישנה גינה ובה פסלי אלה שתרמו להקמתה של מדינת ישראל כמו בנימין זאב הרצל, חיים ויצמן, ארתור ג'יימס בלפור, הארי טרומן ודוד בן-גוריון.

ילדי הגן חווים אמנות במוזיאון ראלי 2 קיסריה

החצר של מוזיאון זיכרון ספרד

החצר הגדולה בכניסה למוזיאון זיכרון ספרד בנויה בהשראת החצר המפורסמת בארמון אלהמברה בגרנדה שבספרד.

המזרקה של קולומבוס

בכניסה יש מזרקה על שם כריסטופר קולומבוס 

מזרקת האריות

מזרקה הנישאת עלגבי 12 אריות שמפיהם זורמים מים כמו במזרקת האריות המפורסמת בארמון אלהמברה.

פסל גדולי יהדות ספרד

משני הצדדים של מזרקת האריות ניצבים פסלי שיש של הבולטים מיהודי ספרד:  שלמה אבן גבירוליהודה הלוי, הרמב"ם וברוך שפינוזה (אבי החילוניות, הספקנות).

יהודה הלוי
רמב״ם
אבו גבירול
שפינוזה

פסלים של ספק יהודים

כן מופיעים פסליהם של אנשים חשובים שמוצאם מהאנוסים כמו נוסטרדמוס (משפחתו המירה את דתה זמן קצר לפני היוולדו), וכן כריסטופר קולומבוס (יש חוקרים הטוענים שהיה ממשפחת יהודים אנוסים) ומיגל דה סרוונטס (ב-29 בספטמבר 1547, והוטבל לנצרות ב־29 בספטמבר 1547. אמו הייתה כנראה צאצאית של אנוסים יהודים שהוטבלו לנצרות.)

אובליסק לזכר קהילות היהודים באיטליה

אנדרטת שיש גדולה בצורת אובליסק:

  • לזכר קהילות היהודים באיטליה ( Jewish Community of Thessaloniki) בשואה
  • לזכר האיטלקים שהצילו יהודים במלחמת העולם השנייה.
Ralli Museum
צילום: Ori~
Ralli Museum
צילום: Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel

הארי רקנאטי

מר הארי רקנאטי,הבן הבכור, נולד בסלוניקי, יוון, בשנת 1918. משפחת רקנאטי הייתה במקורה מאיטליה ומשפחת אמו מספרד.לאחר שהשלים את לימודיו, הצטרף הארי רקנאטי לבנק ארץ ישראל לדיסקונט בע"מ שנוסד על ידי אביו לאון בשנת 1935. בשנת 1945 והארי בנו הבכור בן ה-26, נתמנה למנהל כללי במקומו.

הארי רקנאטי מייסד מוזיאוני ראלי לאומנות
צילום: Museumralli

לקראת שנת 1952 הפך לבנק השני בגודלו בארץ. במרוצת שבע השנים האלו נפתחו יותר מ-40 סניפים, נרכשו שני בנקים פרטיים והוקמה חברת השקעות חשובה. בשנת 1952, בעקבות מריבות משפחתיות חריפות, העביר הארי רקנאטי את מושבו לג'נבה, שווייץ, ומשם הוא הקים רשת של בנקים פרטיים בשווייץ, צרפת, אורוגוואי, פרו וצ'ילה. הוא הקים רשת של בנקים באירופה, עשה גם עסקים בדרום אמריקה ורכש בשנת 1962 את בנק ראלי-Ralli Brothers Ltd בלונדון אליה עבר להתגורר. הוא היה נשוי לפאולין גולדברג, ולהם הייתה בת, רנה, שנפטרה בשנת 2002 בגיל 43. נישא בשנית למרטין, רופאת נשים. הארי רקנאטי הוריש את כל כספו לקרן. החל משנת 1980 הארי רקנאטי התמסר לפעילות הקשורה לאומנות.

אודות מוזיאוני ראלי

בשנת 2000 הקים את "קרן הארי ומרטין רקנאטי". (כיום קרן הארי רקנאטי) תחתיה פועלים שני גופים — "מוזיאוני ראלי". קרן הארי רקנאטי הנה מוסד פרטי ללא מטרת רווח. מטרתה העיקרית היא להפיץ את איכותה של האומנות הלטינו-אמריקאית העכשווית באמצעות מוזיאוני ראלי. הקרן והמוזיאונים אינם נתמכים בתרומות או סובסידיות ממוסדות ציבוריים או פרטיים. הכניסה לכל מוזיאוני ראלי הינה ללא תשלום.  

השאר תגובה

דילוג לתוכן