מוזיאון ידידי ישראל *

חזית מוזיאון ידידי ישראל Mbkv717

מוזיאון ידידי ישראל (Friends Of Zion) הוא מרכז מבקרים פרטי השוכן במרכז העיר ירושלים ברחוב ריבלין. המוזיאון מוקדש להוקרת העם היהודי ואלה שעמדו לצידו ותמכו ברעיון הציוני והקמת מדינת ישראל.

מראה בתערוכה: אוסף מיצירות אמני ארץ-ישראל, בית הנכות הלאומי בצלאל, ירושלים, 1940
Public Domain
מרכז חינוך לשואה – בית שלום יפן – Holocaust Education Center – Fukuyama Japan צילום: Chenspec
מרכז חינוך לשואה – בית שלום יפן – Holocaust Education Center – Fukuyama Japan צילום: Chenspec

אולם החולמים

מאמינים בחלום – חלל החולמים מציג ארבעה סיפורים ייחודיים של ארבעה מאמינים, שתרמו רבות להגשמת החלום הציוני. הם חלמו על קיבוץ גלויות של העם המפוזר בין הארצות, ועל חזרה לביתו בארץ ישראל. אלו הם הנביאים המודרניים, שהתבססו על חזונם של הנביאים – יישובה המחודש של ציון לאחר החורבן.

משלחת אמריקאית בראשות מזכיר המדינה מייק פומפאו ושגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן מבקרת במוזיאון, נובמבר 2020 (בעת מגפת הקורונה בישראל)
U.S. Embassy Jerusalem – MAT_2625

המייסדים

החולמים הנוצרים שתמכו בציונות – לא רק בני העם היהודי ייחלו להתגשמותן של הנבואות העתיקות, כתף אל כתף פעלו לא יהודים שהאמינו בנבואות העתיקות שהקימו את התנועה הידועה בתור "נצרות ציונית" שגייסה מיליוני תומכים ברחבי העולם במשך מאתיים שנים של פעילות למען העם היהודי וחזרתו לארצו. תנועת הנצרות הציונית היא חלק בלתי נפרד מנס הקמתה של מדינה יהודית ריבונית בארץ ישראל.

הארץ המובטחת

שיבת העם היהודי לארצו היא נס שלא התרחש מאליו, אלא בזכות חולמים ואידאולוגים, מאמינים ופילוסופים לאורך מאות שנים, שפעלו מתוך סולידריות ותחושת שותפות גורל, ואמונה בהתחדשות היישוב היהודי. מוזיאון ידידי ישראל מוקיר את אותם הציונים הלא יהודיים, נוצרים, אשר האמינו בכל ליבם בהבטחות התנכ"יות שבישרו את הגאולה של עם ישראל.

הלוחמים

אולם הלוחמים מציג את האישים הבינלאומיים האמיצים אשר התחייבו מכל ליבם להקמה ולהגנה על העם היהודי בארץ המובטחת, אלו אשר לחמו לצד העם היהודי למען הקמת מדינת ישראל. בעוד אנחנו צופים בדמויות בגודל-מלא על המסך, הן פונות אלינו "באופן אישי" ומספרות לנו את סיפוריהן. סיפורן? ברקע מוצגת הצבעת האום על מיצג מפת העולם תוך מתן הוקרה לאותן המדינות שתמכו והצביעו בחיוב להקמתה של מדינת ישראל. אולם קולנוע קטן מציג שלל סיפורים עכשוויים של ישראלים שחייהם ניצלו בעזרתם של ידידינו הלא יהודים.

אורות בחשכה

בגלריה מרגשת זו, אנימציה ואורות מוקרנים על גבי קיר חשוך ו"מנופץ" ומציגים את הגיבורים האמיצים, המיוצגים באמצעות קרני אור בתקופה החשוכה של מלחמת העולם השניה. חסידי אומות העולם אשר סיכנו את חייהם בהצלת יהודים במהלך השואה. אוסקר שינדלר, אירנה סנדלר, צ'יו נה סוגיהארה, משפחת טן בום, ראול ולנברג.

אנשי החזון

ציור קיר אינטראקטיבי עצום מצויר ביד אמן, אשר מופעל באמצעות מגע, מספר את סיפורם של ידידינו הרבים הלא יהודים, אשר עזרו במימוש ההבטחה המקראית. אולם אנשי החזון מציג אישים ידועים כגון המלכה ויקטוריה, וינסטון צ'רצ'יל, וודרו ווילסון ולורד בלפור. אנשי חזון אמיתיים אלו מוצגים בפנינו באנימציה מוארת, בעוד אנחנו לומדים על התפקיד החשוב שלהם במימוש החלום הציוני.

מרכז חינוך לשואה – בית שלום יפן – Holocaust Education Center – Fukuyama Japan צילום: Chenspec
  • יוסף ריבלין 20, ירושלי
  • טלפון : 02-532-9400

השאר תגובה

דילוג לתוכן