מאגר דבש ברמת הגולן

מפל דבש

בעקבות גשמי הברכה בחורף השנה (ואולי כתוצאה מהכרת ארה״ב ברמת הגולן כחלק אינטגרלי של ארץ ישראל) נוצר יעד תיירותי מרשים במגלש עודפי מאגר דבש ליד מושב יונתן. בדרך לסעודת פורים המסורתית במושב יונתן עלינו לגולן דרך צומת דליות. פנינו שמאלה (צפונה) לכביש במפלים (כביש 808). אחרי הכניסה לשמורת טבע גמלא מגיעים לגשר מעל נחל בזלת. שם, עם קצת מאמץ ניתן ״לארגן״ חניה. משפחות עם ילדים קטנטנים ירדו ל״נחל״ וטיפסו מעלה על הסלעים המאתרגים על שביל שאיש עוד לא סימן. בינתיים אני תרגלתי את המצלמות בנייד החדש שלי. פורים שמח!

מאגר דבש – 32°55′02″N 35°46′32″

מאגר דבש (בזלת) הוא מאגר מים מלאכותי של מי שטפונות ברמת הגולן. מאגר דבש בבעלות חברת המים של הגולן "מי גולן". מי המאגר משמשים בחקלאות ברמת הגולן בשאר ימות השנה, לאחר עונת הגשמים. המאגר הוקם בשנים 1983-1984 על שטח של 48 קמ״ר עם נפח מקסימלי של 4,000 אלפי מ״ק. המאגר סוכר אפיק נחל בזלת בעגן הניקוז של הכנרת.

מגלש דבש
מגלש דבש

מפל דבש

עונת גשמים סוערת ברמת הגולן השנה יוצרת מראות זרימה מרהיבים. אחת הזרימות המרהיבות, והמפורסמת ביניהן היא זו של מפל דבש – לצידו של ציר המפלים- הלוא הוא כביש 808. את מאגר דבש עצמו, לא ניתן לראות מן הכביש. המפל נמצא כחצי ק"מ דרומית לפנייה לשמורת גמלא, או כ-3 ק"מ דרומית לפנייה למושב יונתן.

מפל דבש
מפל דבש

 

אפשר להמשיך מכאן למפל עיט.

במקרה של שנה גשומה, גולשים עודפי המים מהמאגר, דרך הנחלים, אל הכנרת. כמו יתר מאגרי רמת הגולן, מאגר דבש משמש כמוקדי תיירות ותרבות פנאי, אף שהכניסה אסורה, ומשמש לרחצה (במגלש) ולדיג חובבים (במאגר).

זרימה מן המגלש לנחל בזלת
זרימה מן המגלש לנחל בזלת

צמחי העונה

ההשפעה הסביבתית

מאגרי המים של רמת הגולן משנים את משטר הזרימה של הנחלים. סכירת מי השטפונות מונעים את הזרם השטפוני במורד המאגרים והופכת את הזרימה לאיטית יותר. בנחלים הסכורים נרשמה ירידה בספיקות השיא ובקצב החזרה של אירועים שטפוניים. המאגרים משמשים מקור מים לבעלי חיים ועופות.

סכירת הנחלים ומילוי המאגרים במלואם גורעת כ-20 ס"מ ממפלס הכנרת. מנגד נחסכת שאיבת כמות זהה מהכנרת לצורכי החקלאות בגולן.

מפל שנוצר מגלישה של מאגר דבש בגולן ליד שמורת גמלא – 17.01.2019

מסתבר שבינואר השנה המגלש היה עוד יותר גדול.

מטע נקטרינות במושב יונתן

המטע של יונתן עמד בהיכון למצלמה שלי.

מטע נקטרינות
מטע נקטרינות
מטע נקטרינות
מטע נקטרינות

זרימה בדרך למאגר דבש

ביבליוגרפיה

  • חנה גולן (עורכת), נחלים ומים בגולן, יד יצחק בן-צבי, 2013

השאר תגובה

דילוג לתוכן