לשנה טובה תיכתבו

בית "הושבילים" וצבי מאחלים לכל חברינו שנה טובה ובריאה.

לשנה טובה תיכתבו

לאחר התלבטויות רבות באיזה סוג שיר לצרף ל"שנה טובה" ווירטואלית, לבסוף נפל הפור על אסופת מנגינות תשרי בביצוע אישי. יש חזנים טובים יותר ויש לחנים חדישים יותר, אך הקשר שלי לקהילה בה התחזנתי והמאמצים הדרושים לעבור לפני התיבה רצוף בערבית, שחרית, קריאת התורה, מוסף, מנחה, ונעילה בשלשת הימים הנוראים מקנים לצילומים ולניגונים משמעות מיוחדת. אני איני חזן, אבל אם משלמים ואני שר אז אולי כן. הגבאי של השטיבעל, שהוא היה מכר ותיק מאד של המשפחה ואפילו היה שושבין בחתונתם של הורי, חילץ אותי ממש משבעה על מות אבי וקבע חד משמעית שאחזור להיות חזן בימים הנוראים. קהילת השטיבעל התנהלה במבנה עץ לבן בן יותר ממאה שנים אז ודומה לכנסיה במרכז מסחרי של העיר בתוך מה שהפך להיות שכונה אפרו-אמריקאית. נוסח התפילה היה אשכנז ואורתודוקסי (למרות שחוץ ממני כולם באו לבית הכנסת ברכב). הוותיקים הללו רצו לשמור את ה"מסורת" ואת האווירה של הקהילה היהודית של תחילת המאה ה-20  – ולהילחם בצעירים של הקהילה שהקימו "היכל" רפורמי בפרברי העיר.

 

על רקע צילומים של ה"שטיבעל" של העיר פיקסקיל Peekskill ניו יורק, בה שימשתי חזן לימים הנוראים במשך עשר שנים נפלאות, תוכלו לשמוע דוגמיות של נוסח התפילה שם שהוא נוסח אשכנז מסורתי, גלותי – וממש אינו הושעיתי. 

הצילומים מראים את השטיבעל, First Hebrew Congregation of Peekskill NY, מועדון הצבי (Elks) , קולנוע פאראמאונט (מוזיאון היום), Hammond Museum & Japanese Stroll Garden, אנדרטה לפיל קירקס הראשון בארה"ב, נהר הודסון, מוזיאון Dia-Beacon, ודלעות לHalloween.

One comment

  1. I enjoyed the tour of Peekskill
    And getting into the spirit of the High Holidays.
    Keep those blog posts coming!.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: