כוכב הירדן – הדרכה מפורטת*

צילום: אסף.צ

גן לאומי כוכב הירדן הוא אתר ארכיאולגי ממוקם בקצהּ המזרחי של רמת יששכר (רמת כוכב), בהגליל התחתון בין הכנרת לבית שאן.

לאתר שמות רבים:

  • כוכב (בתלמוד)
  • שאטו בלוואר – Belvoir – יפה נוף (צלבני-צרפתית)
  • קוקט -Coquet – חינני (צלבני-צרפתית)
  • כוכב הרוחות (בדואי)
  • כאוכב אל-הווא (בדואי – ﮔﻮﮐﺏ ﺍﻟﻫﻮﺍ)
  • כוכב הירדן (מדינת ישראל)

בולטים שרידי מבצר צלבני מפואר.

ממקום זה ניתן להשקיף ולשלוט על שתיים מהחשובות שבכניסות המזרחיות אל ממלכת הצלבנים:

  • גשר ז'ודיר בקרבת נהריים, (ג'יסר אל מג'מע) על הדרך שקישרה את דמשק ובית שאן
  • גשר שייח' חוסיין, הנקודה בה חוצה את הירדן דרך המלך שחיברה בין עג'לון לבית שאן

בשנת 1168 רכשו אבירי המסדר ההוספיטלרי את חווה מבוצרת של איבו ולוס (Ivo Velos). הם פירקו את המבנים הקיימים ובנו את המבצר הנוכחי של כוכב הירדן. גודלו כ- 15 דונם.

בשנת 1187 הכניע צלאח א-דין את עיקר הכח הצלבני של ממלכת ירושלים בקרב קרני חיטין.

השמדת הצבא הצלבני בקרב קרני חיטין, היה אסון גדול בשביל הצלבנים ונקודת מפנה בתולדות ירושלים. צלאח א-דין כבש את ירושלים ב־2 באוקטובר 1187, לאחר 88 שנות שליטה צלבנית, וטיהר את מסגד אל אקצה וכיפת הסלע מהסממנים הנוצריים שנוספו בהם על ידי הצלבנים. הוא החליט להתיר על כנה את כנסיית הקבר, כדי למנוע פריצה של מסעי צלב נוספים.

רק שלושה מבצרים עמדו בפרץ: כוכב הירדן, צפת והעיר צור. המוסלמים הטילו על כוכב הירדן מצור מיולי שנת 1187 עד תחילת 1189 שהסתיים בכיבוש המבצר על ידי המוסלמים.

בשנת 1219 ננטש מבצר כוכב הירדן על ידי אלמלכּ אלמועט'ם,שליט דמשק, והושאר שומם ומוכן למלאכת ההריסה כדי למנוע מכוחות הצלבנים לתפסו מחדש. מלאכה זו נשלמה בשנת 1228. הרס המבצר נעשה ע"י מיטוט קומת המבנים העליונה ואטימת החפיר, ולא ע"י פירוק המבצר עד היסוד. מצב זה איפשר את שחזור המקום בחפירות הארכיאולוגיות שנעשו בשנים 1968-1966.

במאה ה-18, לאחר חמש מאות שנות עזובה, הוקם על חורבות המבצר כפר בדואי בשם "כאוכב אל הווא" ("כוכב הרוחות"). נודעו תושבי כאוכב אל הווא ביחסם העוין ליהודי האזור.

ב-16 במאי 1948 כבש כוח מגדוד 13 של חטיבת גולני את הכפר כאוכב אל הווא. נסו כל תושבי הכפר והוא נתפס ללא קרב.

בשנת 1959 סמוך לכוכב הירדן הוקמה חוות בודדים חקלאית וביתו של הסייר והלוחם 101 האגדי מאיר הר-ציון ז"ל. החווה קרויה על שם שושנה הר-ציון, אחותו של מאיר, שנרצחה בידי בדואים בזמן טיול מירושלים לעין גדי. מאיר הלך לעולמו בשנת 2014.

"אנדרטת הידיד" שהוקמה למרגלות אחוזת שושנה, ומנציחה את פועלו של הקצין הבריטי אורד וינגייט, שסייע רבות להגנה היהודית מפני פורעיכאוכב אל הווא בתקופת המרד הערבי ((1939-1936).

כוכב הירדן

הארכיטקטורה של כוכב הירדן

המבצר הוא מסוג מבצרים כפולים או ״מבצר בתוך מבצר״ בדומה לקרק דה שבלייה בסוריה. המצודה כוללת מבצר חיצוני ופנימי ומוקף בחפיר עמוק.החפיר נחצב בסלעי הבזלת הקשים. רוחבו כ-20 מ' ועומקו כ-10 מ'. כוכב הירדן הוא המצודה הקונצנטרית הקדומה ביותר הידועה. אורך החומה החיצונית, המקיפה את המבצר, הוא כ-480 מ'. יוצא דופן בהשתמרותו הוא הפתח הסודי (פּוֹטֶרְנָה) במגדל השער המזרחי. המגדל מסווה אותו היטב, והוא נסתר מעיני העומדים מחוץ למבצר.

כוכב הירדן נבנה מאבני בזלת שנחצבו מהחפיר המקיף את המבצר משלושה עברים ומאבנים לבנות שהובאו לאתר ממחצבות מרוחקות יותר – כולל כמה אבנים מסותתות בקפידה נלקחו משרידי בית הכנסת של חורבת הידיד.

יוצא דופן בהשתמרותו הוא הפתח הסודי (פּוֹטֶרְנָה) במגדל השער המזרחי. המגדל מסווה אותו היטב, והוא נסתר מעיני העומדים מחוץ למבצר.

Kokhav-Hayarden_BelVoir צילום: AVRAMGR
Kokhav-Hayarden_BelVoir
צילום: AVRAMGR

תצפית מכוכב הירדן

גובה הפסגה הוא 312 מטרים מעל פני הים, והפרש הגובה בין המצוקים לעמק הירדן הוא כ-550 מטרים.

מהפסגה ישנה תצפית מדהימה על בקעת הירדן, על הכנרת, על עמק המעיינות.

 

איך מגיעים

למגיעים מכביש 90 צפונה מבית שאן כ-12 קילומטר, ופונים שמאלה בכביש 717 (מעלה אלישע) לכוכב הירדן (יש שילוט במקום), לאחר הפניה שמאלה נוסעים עוד כ-6 קילומטר במעלה המצוק לאתר.

השאר תגובה

דילוג לתוכן