ירושלים במלחמת השחרור *

An Arab roadblock, at the main road to Jerusalem נחלת הכלל

מלחמת השחרור החלה מיד לאחר החלטת האו"ם ב – כ"ט בנובמבר 1947 על קבלת תכנית החלוקה שבה ארץ ישראל המערבית תחולק למדינה יהודית, מדינה ערבית ושטח בינלאומי.

ירושלים במלחמת השחרור

שיירת אספקה מהשפלה פורצת את המצור ונכנסת לירושלים, 1948 נחלת הכלל

תוכנית ד'

ב-10 במרץ 1948 הוציא מטכ"ל ההגנה פקודת תוכנית ד', התוכנית האסטרטגית הראשונה במלחמת העצמאות, שתוכנית נועדה להשתלטות על כל השטח שהוקצה בהחלטת האו"ם למדינה היהודית ועל גושי ההתיישבות שמחוץ לשטח זה, ועל השטחים השולטים על נתיבי הפלישה הצפוים. התוכנית כללה גם השתלטות על הדרך לירושלים ועל הכפרים הערבים הסמוכים.

מבצע נחשון

מבצע נחשון הייתה תוכנית פריצת הדרך לירושלים. רוכז לראשונה כוח של מספר חטיבות שפעלו בתיאום במתכונת של צבא סדיר, מצויד ברובים ומקלעים שהגיעו ערב המבצע במשלוח גדול מצ'כוסלובקיה. במהלך המבצע הועברו שיירות מזון ואספקה לירושלים. מבצע נחשון היה נקודת המפנה לטובת היישוב במלחמה עם ערביי ארץ ישראל.

מבצע הראל

בעקבות מבצע נחשון בא מבצע הראל, להעברת שיירה של מאות משאיות לירושלים ערב פסח תש"ח (1948)

מבצע יבוסי

בבין 22 באפריל ו-4 במאי 1948 ביקשה ההגנה לפתוח את הדרך לנווה יעקב ולנתק הכוחות הערבים בצפון ירושלים על ידי כיבוש נבי סמואל, בית איכסא ושועפט, לכבוש את שייח' ג'ראח וכך לפתוח את הדרך להר הצופים, וכן ליצור רציפות עם שכונת מקור חיים המנותקת בדרום העיר על ידי כיבוש שכונת קטמון. מכל יעדים אלה, רק כיבושו של מנזר סן סימון בקרב סן סימון הושג. כיבוש זה אפשר להגנה ליצור רצף טריטוריאלי בין שכונות מרכז העיר ודרום ירושלים.

מבצע מכבי

מבצע מכבי נכשל בכיבוש לטרון ולהרחבת הדרך לירושלים. הכוחות העבריים כבשו שכונות וכפרים ערביים כמו ליפתא, קטמון, ודיר יאסין.‏

מבצע קלשון – 18-14 במאי

מבצע קילשון נערך עם צאת הבריטים מהארץ ב-14 במאי 1948. השתלטו הכוחות הישראלים על מתחמי השלטון הבריטי. כן נתפסו או נכבשו כנסיית נוטרדם (ירושלים), והשכונות המושבה האמריקאית, שייח' ג'ראח, טלביה, המושבה הגרמנית, בקעה, תלפיות והמושבה היוונית.‏

הדרך לירושלים תש״ח

קרבות בדרך לירושלים בתש״ח

מסלול הקו העירוני: סן סימון, ארמון הנציב, רמת רחל, גבעת התחמושת.

ציוד: נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:

  1. נרקיס עוזי, "אחת ירושלים" , תל אביב , 1975.
  2. נרקיס עוזי, סיפורו של הקו העירוני בירושלים, הוצאת אריאל, 1986.
  3. מרדכי גור, הר הבית בידינו , מערכות, ת"א, 1973.
  4. הר הרצל, פנים חדשות לזיכרון, הוצאת משרד הביטחון 2004.

השאר תגובה

דילוג לתוכן