יופ דה יונג

יופ דה יונג

כבר ראיתי את יצירותיו המסקרנות של יופ דה יונג בתערוכת הקבע שלו בהר בנטל. מאד התרשמתי ממקוריותו של הפסל ורשמתי ב-To do list שלי לבקר בסדנא שלו ובתערוכת הקבע השניה של יופ בקיבוץ מרום גולן. לאחרונה הגשמתי את המשאלה הזו. מה אגיד לכם? האיש מאחורי פסולת הברזל הוא יהלום. נכנסתי לסדנא הצנועה במרום הגולן ללא תיאום מראש ודמותו המזוקן והממושקף קיבלה אותי בחיוך רחב. ברגע שנודע לו שיש לי קשר הולנדי כבר היינו ידידים בנפש.

מי הוא יופ (יוהנס) דה יונג?

יופ דה יונג נולד בכפר אאודנבוך בדרום הולנד, קרוב לבלגיה, בשנת 1951 למשפחה פרוטסטנטית. את חינוכו קיבל חינוך קתולי, שם הוא היה מרדן מצעירותו. הכומר הקתולי שהיה המורה שלו השכיל לא כעס על התלמיד המרדן ואף הציע לו לבקר בקהילה ״הומניסטית״. יופ למד סיעוד פסיכיאטרי והיה פעיל בתנועה שתמך בשילוב חולים פסיכיאטרים בחברה. לאחר מכן נענה לגיוס חובה בצבא ההולנדי. ב-1973, זמן קצר לפני מלחמת יום הכיפורים, הוזמן לישראל על ידי ידידים שעלו מהולנד כדי להכיר מקרוב את התופעה החברתית של חיים בקיבוץ. כך הוא הגיע לקיבוץ מרום גולן לשלושה חודשים בלבד. כשפרצה המלחמה הוא דחה הצעה לפינוי ונשאר לעבוד ולשמור (הוא הרי היה בוגר הצבא ההולנדי) עם חבריו החדשים. יופ נשאר בקיבוץ, לאחר המלחמה נישא לחברת קיבוץ והקים משפחה לתפארת. אפילו שירת שנה בצה"ל.

 

במשך שנים יופ עבד במחצבת הטוף אך במקביל היה סופר ומשורר (באנגלית – דוגמית משיריו הרבים בצילום למעלה). יופ גילה את פסולת הברזל של המחצבה והחל לפסל כתחביב. לאחר הפרטת הקיבוץ, המחצבה פיטרה את כל עובדיה השכירים ומסרה את העבודה לקבלן חיצוני. כתוצאה מזה, יופ הפך את הפיסול לעיסוקו העיקרי. יופ טוען שהוא אוטודידקט באמנות. פסליו עשויים מפסולת ברזל, עודפי פחים, אבני בזלת, חלקי מכונות וגרוטאות מתכת. יצירותיו נעים מפסלים קטנטנים עד לפסלים ענקיים. הסטודיו שלו נמצא בקיבוץ מרום גולן ופסלים רבים שלו מפוזרים בכל הקיבוץ. יופ דה יונג, יוצר את עבודותיו ללא רישום מוקדם – ישר, מראש, מהלב ועם הרבה אהבה, הומור, האנשה ודמיון.

דה יונג פיתח טכניקת ריתוך משלו. הוא מרתך יריעות מתכת בטלאים ויוצר פני שטח על מסגרת מוטות ברזל. פסלים רבים שלו נמצאים על הר בנטל.

בחולון נמצאים פסליו בגן סיפור "האריה הרעמתן והג'ירפה גם" לפי ספרו של דב אלבוים.

"זֶה הִתְחִיל בְּיום אֶחָד לִפְנֵי יומַיִם,
הָאַרְיֵה קָם בַּבּוקֶר וְצִחְצֵחַ אֶת הַשִׁנַּיִם, שָׁטַף יָדַיִם,
נִקָּה צִפָּרְנַיִם וְגַם נָעַל אֶת הַנַּעֲלַיִם.
אַךְ בָּרֶגַע שֶׁרָצָה לַעֲלות עַל הָאופַנַיִם,
הִתְחִילָה לְגָרֵד לו
הָרַעְמָה מֵעַל לָאָזְנַיִם".

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן