יונה הנביא *

יונה תחת עץ הקיקיון, סוף המאה ה-3 לספירה Daderot לרשות הכלל

יוֹנָה בֶן-אֲמִתַּי הוא דמות מקראית, נביא, גיבור ספר יונה. אלוהים ציווה את יונה ללכת ולקרוא על העיר נינוה "כִּי-עָלְתָה רָעָתָם לְפָנָי.

הרב ד"ר שוקי רייס | "קום לך אל נינוה העיר הגדולה" – סיור וירטואלי בעקבות מסעו של יונה הנביא
יונה. ציור מעשה ידי מיכלאנג'לו, הקפלה הסיסטינית Public Domain
יונה והדג, איור מתוך ג'אמע א-תואריח', תחילת המאה ה-14 נחלת הכלל
Depiction of Jonah and the "great fish" on the south doorway of the Gothic-era Dom St. Peter, in Worms, Germany צילום: Rebecca Kennison
Jonah gets thrown overboard Public Domain

היכן נקבר יונה?

משהד: מסורת מוסלמית אחרת, שראשיתה עוד בתקופה הביזנטית, מזהה את קברו במסגד ביישוב משהד השוכן מצפון לנצרת. למסורת זאת מעט יותר משקל מהמסורות האחרות שכן גם החוקרים נוטים לזהות את מיקומה של גת חפר, עירו של יונה, בכפר זה.

קבר יונה הנביא במשהד, המזוהה עם גת חפר; איור של הארי פן שהופיע לראשונה בסדרת ארץ ישראל הציורית, 1881 נחלת הכלל

מוסול: מסורת אחרת ממקמת את קברו של יונה בסמוך לעיר מוסול בצפון עיראק. אחוזת הקבר ממוקמת בתל יונה ("נבי יונס"), הסמוך לשרידי החומה המערבית של העיר. המקום מקודש הן לערביי המקום והן ליהודי עיראק וליהודי כורדיסטן, כמקום קברו של יונה. ב-24 ביולי 2014 הרסו כוחות דאעש שהשתלטו על מוסול את מתחם הקבר והפכוהו לעיי חורבות.

1933, מסע תמרים לעיראק, מוסול נינווה ליד קבר יונה הנביא. נחלת הכלל

Public Domain The ruins of the mosque of Yunus, following its destruction by ISIL

חלחול: ישנן מספר מסורות מוסלמיות בדבר מקום קבורתו של יונה בן אמיתי. מסורת אחת מזהה את קברו במסגד בעיירה חלחול השוכנת מצפון לעיר חברון. לעומת המסורת המוסלמית, המסורת היהודית. דווקא מזהה במסגד זה את קבריהם של נתן הנביא וגד החוזה.

גבעת יונה, אשדוד: מסורת נוצרית ביזנטית שאומצה על ידי המוסלמים, ממקמת את קברו של יונה הנביא בגבעת יונה בצפון אשדוד, גבעה שנמצאת דרומית לשפך של נחל לכיש ומשקיפה על נמל אשדוד. קבר יונה מופיע כבר במפת מידבא מהמאה השישית לספירה. בראש הגבעה ישנה מצבה שאמורה לייצג את הקבר. על פי רוב הדעות אין קשר אמיתי בין המקום לקברו של יונה הנביא.

צרפנד: מסורות אחרות ממקמות את קבר יונה בן אמיתי דווקא עיירה הלבנונית צרפנד, הלא היא העיר צרפת מימי המקרא. 

מסע בעקבות יונה הנביא – הרב ד"ר שוקי רייס

השאר תגובה

דילוג לתוכן