יובלים **

דליה מאירי - יובלים

חייבים להכיר בישוב יובלים כאתר חובה לטיולים בצפון הארץ. קודם כל הנוף מקסים. מכל פינה תצפית מרהיבה. בתי הישוב היפים הם מתוכננים היטב ומגוונים מאד. הבתים ממוקמים בגינות מטופחות להפליא. אך הפרס הצפוי למבקר הוא יצירותיה של הפסלת דליה מאירי, תושבת יובלים. בכניסה ליישוב יובלים מוצגים פסליה של דליה מאירי במרחב הציבורי.

ישוב יובלים בגליל

יובלים הוא יישוב קהילתי הנמצא בגליל התחתון, במועצה האזורית משגב. הישוב ממוקם דרומית לעיר כרמיאל וליישוב שורשים, מערבית לעיר סחנין וצפונית לפארק תעשיות משגב תרדיון.

דליה מאירי - יובלים
דליה מאירי – יובלים

שער יובלים
שער יובלים

ההיסטוריה של יובלים

היישוב חייב להיות קיבוץ או מושב, אחרת לא יוקםמה רבה הייתה תדהמתנו משקבלנו את תשובת המחלקה להתיישבות. התשובה הייתה שהמחלקה לא תאשר הקמת יישוב לקבוצה שאינה עונה לקריטריונים שהם קבעו: (א) היישוב צריך להיות מבוסס על תפיסה קולקטיבית ומאורגן על מסגרות מחייבות של שיתופיות כלכלית מלאה; (ב) הקמת יישוב אפשרית רק דרך מה שכונה אז "תנועות מיישבות" ובאופן מעשי יותר – התנועות הקיבוציות או תנועת המושבים, המסונפות מעשית(דברים שכתב חבר יובלים וממיסדייה – יעקב ליכטר – לקראת חגיגת יובל ה-20 לישוב)

כשגרעין גילון של עובדי רפא"ל הגיע לגודל של כ-350 משפחות, הוא סגר את ההרשמה ונפתחה הרשמה לגרעין גילון ב' שהקים את יובלים. טקס העלייה על הקרקע התקיים באוקטובר 1982. באותו חודש נסלל כביש הגישה ליישוב. יובלים הנו הישוב הראשון במשגב שחצה את קו 300 המשפחות.

י

בקצה יובלים נמצאת "גבעת ארבל" על שם ארבל רייך, יליד יובלים -בן יעל ומשה אהרון. נולד ביום י' באייר תשמ"ו (19.5.1986) ביישוב הקהילתי יובלים.

ביום כ"ו בתמוז תשס"ז (12.7.2007) נפל סמל ראשון ארבל-יצחק רייך בקרב בעזה. סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר נכנסו כוחות מגדוד הסיור של חטיבת "גבעתי" לפאתי מחנה הפליטים אל בורייג'. במקום התפתחו חילופי אש עם חמושים פלסטינים ומטען הופעל כנגד הכוח. ארבל נפגע מהאש ונהרג במקום.

מהגבעה – תצפית נוף על האזור ועל יובלים.

[כק״מ ממערב לקיבוץ רביד בגליל התחתון המזרחי תמצאו אנדרטה נוספת לזכרו – מצפה ארבל רייך ז״ל.]

 

שבילי יואב

בסמוך לו לגבעת ארבל נמצא שביל הנצחה ליואב הדר, מראשוני יובלים – “שבילי יואב”.

יואב התגייס לצה"ל באוגוסט 1964, ושרת בגאווה רבה ובמסירות 23 שנים בשייטת 7, היא שייטת הצוללות, בתפקידים שונים, החל ממכונאי בצוללת ועד לרס"ר השייטת. ב-2 באוגוסט 1982 עלתה המשפחה ליובלים, והייתה הראשונה שהתישבה במקום. נפטר לאחר מאבק במחלת ה"לימפומה"  בכ' באדר א תשס"ה, 01.03.2005.

 

הפסלת  דליה מאירי

דליה מאירי היא פסלת ואמנית ישראלית, תושבת יובלים. בכניסה ליישוב יובלים נמצאים עבודות נבחרות של פסליה של דליה מאירי במרחב הציבורי.

מאירי נולדה ב-1951 במושב מולדת שבגליל התחתון. למדה אומנות בבצלאל והשתלמה באיטליה בפיסול בשיש כחלק מזרם אמנות האדמה. בהמשך השתלמה בפיסול באבן קשה באוסטריה. ב-1977 חזרה לישוב מולדת ויצרה שם. במהלך השנים לימדה מאירי פיסול במכללת עמק יזרעאל ובמכללת אורנים, שם היא מלמדת עד היום. כיום היא מתגוררת ביישוב יובלים ויוצרת באזור התעשייה תרדיון הסמוך.

במהלך השנים עבודותיה המוצגות בארץ, בהודו ובאוסטריה. בין עבודותיה- פסלים, מיצבים ואנדרטאות. מיצביה של מאירי הוצגו במוזיאון ישראל, בבית האומנים בירושלים, במשכן לאמנויות ובעין חרוד.

החתימה של דליה
החתימה של דליה

כיצד מגיעים?

הכניסה ליישוב היא מכביש 784 (כרמיאל-צומת יובלים). אפשר להגיע מכביש 805 (צומת אחיהוד-סח’נין) ומכביש 85 (עכו-צפת).

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: