טיול מכוניות לאלון מורה ואיתמר

טיול מכוניות לאלון מורה ואיתמר

השתגעתם? לשם נוסעים רק עם רכב ממוגן! זאת התגובה שקיבלתי כשסיפרתי על טיול רכוב שערכנו באלון מורה ואיתמר. איני רוצה לעסוק לא בפוליטיקה ולא בבטחון, שבשניהם איני מבין, אך אני ממליץ בכל הלב לאמץ את המסלול הזה מבחינת הנוף והעניין האנושי.

תחילת המסלול באריאל, אליה מגיעים באוטוסטרדה מפוארת המכונה כביש 5 או חוצה שומרון. למי שטרם ביקר שם זו עיר כמו כל עיר. מה זאת אומרת? זאת אומרת נורמלית לחלוטין: גני ילדים, בתי ספר, מרכזי קניה ומגורים. אל תאמינו למה שאתם קוראים ב"הארץ" או "ג'רוזלם פוסט". תקבעו זמן לאכול ארוחה כשרה ב"קפה קפה"  במרכז הספורט. מה, "מתנחלים" אוכלים גם סושי?

תצפית מח'רבת א דיר ליד כפר תפוח
תצפית מח'רבת א דיר ליד כפר תפוח

סעו מזרחה עד צומת תפוח. רגע, רוצים חוויה מפתיעה? תעלו לשער היישוב כפר תפוח ונסו להיכנס ליישוב. מרוב "שמפניות" ו"מפקחים של ביבי" השער סגור הרמטית. מי שלא הוזמן לא ייכנס. בשער שוחחנו עם שומרים מבני החבנים של הגרעין המייסד וגם שומר אחד אשכנזי. שלא יהיה הפסד גמור עצרו ליד ח'רבת א דיר לתצפית נאה. צומת תפוח מחבר ומפריד, מגן ומאים.

מערת הנטיפים באלון מורה
מערת הנטיפים באלון מורה

לאחר נסיעה קצרה צפונה בכביש 60 דרך ח'וארה (כבר אין מחסום ח'וארה) פונים ימינה לכביש 5487 עוקף שכם ומתקדמים בנוף הררי המביא אותך למעלה עד לאלון מורה. באלון מורה עצרו בסיבוב החד העולה למרכז היישוב ותרדו בסולם למערת הנטיפים. כדאי. יש עוד אטרקציות ביישוב כגון, בריכות, גת וניקבה המתוארים בחוברת שניתן לרכוש בשער.

משם תמשיכו לעלות לקבר שיח' בילאל  על הר כביר לתצפית מרהיבה במצפה לונץ לעבר שכם. ביום עם ראות טובה רואים את החרמון ואת עבר הירדן. משם נוסעים על שביל עפר עד לחוות סקלי. כאן ביקרנו בכולל, בבית הכנסת ובית קרמיקאית מקומית ושמענו הרבה סיפורי ראשונים המזכירים לא מעט את תחילת הושעיה.

בית בחוות סקלי
בית בחוות סקלי
קבר שיח' בילאל בהר כביר
קבר שיח' בילאל בהר כביר
קבר גדעון
קבר גדעון

חוזרים בכביש 5487 ופונים שמאלה לכיוון הישוב איתמר. חובה לעלות ולבקר בקבר גדעון המטופח. מכאן מקפצים מגבעה לגבעה, פה שני קרוונים שם דיר כבשים, עד שמגיעים למעניינת ביניהן – חוה מסודרת להפליא "חות גבעות עולם" של אברי רן. כאן מומלץ לבקר בגלעד לזכר יהושע בן נון, ביקב התת-קרקעי ובבית הכנסת המיוחד ולהכיר את יצירותיו של אסף קדרון.

בית הכנסת בחות גבעון עולם
בית הכנסת בחות גבעות עולם

אפשר לנוח על המדשאות וכמובן לרכוש ולשתות את מוצרי חלב עזים הטעימים שמייצרים במקום במחלבת קדמא (כשר).

כניסה אסורה לישראלים בארץ ישראל
כניסה אסורה לישראלים בארץ ישראל

במשך יום טיול ברכב ראינו כל כך הרבה הרים שוממים. יש מקום להרבה יהודים שם. אם כן על מה מתוכחים? כשחוזרים הביתה עייפים אך מאושרים אל תיכנסו בטעות שטח A היודנריין.

 פעם ישראלים היו מתקנים מכוניות בח'וארה.

מה?
מה?

השאר תגובה

דילוג לתוכן