חפירות הצלה בצומת צפורי

הושבילים ממליץ לתושבי הסביבה (לנעול נעליים גבוהות) , לארוז את הילדים ולבקר בחפירות ההצלה הנערכות על ידי רשות העתיקות לאורך כביש 79.
ביקרתי בפעם הראשונה ביום ב' 14.05.12 וזכיתי לראות חשיפת כד חימר עתיק ענק  בגובה של מטר בערך. באותו יום הוסבר לי שחייבים לנעול נעליים סגורות ולא סנדלים ולכן קבענו להיפגש למחרת. כשחזרתי קיבל את פני  בצורה לבבית ביותר הארכיאולוג, מר יניר מילבסקי, איש רשות העתיקות, וערך לי סיור מעניין. לדאבוני אסור לצלם ממצאים שטרם פורסמו ובכל מקרה הכד המדובר כבר נשלח למוזיאון  דקות ספורות לפני הגעתי.

החפירות מתנהלות בפיקוח ובמימון של מע"ץ רק באזורים המיועדים להרחבת כביש 79. בדרך כלל חופרים, מתעדים מיקומים תלת-מימדית, אוספים כמה ממצאים ומכסים. לעתים, כמו במקרה של האי המזדקר במחלף ביר אל מכסור, משאירים את הממצאים בשטח כמו שנמצאו ולא סוללים עליהם את הכביש. בביר אל מכסור הממצא שנשמר הוא אתר קבורה.  קורה שעקב הממצאים הארכיאולוגיים משנים את תוואי הכביש ומרחיבים את החפירות.

בצומת צפורי קיימים ממצאים של לפחות שלש  או ארבע שכבות היסטוריות בהתאם לתיארוך הממצאים באתר צומת צפורי:

  •  11,000 לפנ"הס תקופת האבן (מזוליתית; האבן התיכונה) ו-(ניאוליתית-האבן החדשה) הטרום קראמית בה  התושבים היו ציידים ולא היתה חקלאות ואפילו לא היו כלים מחימר.
  •  5,000 לפנה"ס התקופה ניאוליתית קראמית והתקופה הכלקוליתית (אבן נחושת) בה יש חקלאות, מעט בעלי חיים מבויתים, כלי חימר וכלי נחושת.
  •  3,000 לפנה"ס ברונזה קדומה (כנענית קדומה)
  •  1,100 לספירה צלבנית ואיובית: באתר זה היה מחנה צבאי צלבני

כל השטח המיועד לסלילת הכביש חולק ל"ריבועים". כתוצאה מן החישוף הולכים ומתגלים יסודות  אבן של מבנים מכל התקופות הנ"ל, חלקם ישרים וחלקם מעוגלים. מעליהם משערים שהיו כנראה חומות לבנים שלא שרדו. לפעמים חומה מתקופה מאוחרת חוצה מעל לחומה מתקופה מוקדמת . יניב גם הראה לי מקרה מדהים  בו יש פס של אדמה של כמה אלפי שנה בין יסודות מעוגלים מתקופה מוקדמת ובין יסודות מעוגלים מתקופה מאוחרת בדיוק באותו מקום. נחשפו יסודות מעוגלים בדיוק מעל היסודות העתיקות. כי איכשהו היה לתושבים זכרון הסטורי לגבי מיקום החומה. כדאי לראות את זה.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: