הר צבעון *

הלוח ועליו הכיתוב "מקום קבורתם של מרדכי ואסתר זיע"א" צילום: Ori~

קיבוץ צבעון

צבעון הוא קיבוץ בגליל העליון מזרחית לסאסא וליד הגבול ללבנון –33°01′32″N 35°24′59″E. צבעון שוכן סמוך לכביש 89, קילומטר אחד מזרחית לצומת סאסא. הקיבוץ נתחם על ידי גן לאומי ברעם בצפון, נחל דישון ממערב, נחל צבעון ממזרח ושמורת הר מירון בדרום.

טקס נטיעות ט"ו בשבט בהיאחזות צבעון צילום: ארכיון השומר הצעיר יד יערי - Hashomer Hatzair Archives Yad Yaari
טקס נטיעות ט"ו בשבט בהיאחזות צבעון
צילום: ארכיון השומר הצעיר יד יערי – Hashomer Hatzair Archives Yad Yaari

היסטוריה – מצפה הר קלען

היישוב קיבוץ צבעון היה אמור לקום כהיאחזות נח"ל בינואר 1980 על הר קלען. לקראת איוש ההיאחזות, שהיתה מיועדת להיות קיבוץ של השומר הצעיר, פלשו בני מושבים מהגליל לתפוס את הנקודה. הם טענו שבותכנית המצפים בגליל לא הוקצו להם מצפה. הפולשים קראו למקום ״מצפה הר קלען״. מחלקת ההתיישבות החליטה לא לפנות את המתיישבים בכח ובתגובה איימו בקיבוצים לפנות את המקום בעצמם. צה"ל עיכב את עליית גרעין הנח"ל למקום, כדי לא לקחת חלק בעימות. בסוף פברואר 1980 הושג הסדר עם הפולשים על פינוי המקום והיאחזות הנח"ל צבעון התמקמה במקום. היישוב אוזרח בשנת 1986.

שם ההר ״הר קלען״ שונה במהלך המאבק וההר נהיה ״הר צבעון״.

צבעון ממוקם על הר קלען – הר צבעון בתוך שטח יער טבעי, שוכן סמוך לכביש 89, קילומטר אחד מזרחית לצומת סאסא. הקיבוץ נתחם על ידי גן לאומי ברעם בצפון, נחל דישון ממערב, נחל צבעון ממזרח ושמורת הר מירון בדרום. תחילת שנות האלפיים הקיבוץ קולט הרחבה קהילתית.

צמחיה סביב הר צבעון

צבעון שוכן בתוך שטח יער טבעי – חורש ים תיכוני.

מקור השם של קיבוץ צבעון

הקיבוץ נקרא על שם נחל צבעון הסמוך – לפי הפירוש של השומר הצעיר.

חפירות ארכיאולוגיות בהר צבעון

שתי גתות נחפרו על מדרונות הר צבעון, מצפון להר מירון על ידי ד״ר מרדכי אביעם. אזור הר מירון משופע גתות חצובולת בסלע, המעידות על ייצור רב של יין בעת העתיקה. בעת חפירת הגת נתגלו חרסים, שניתן היה לשייכם לתקופות ההלניסטית, הרומית, והביזנטית, תקופות המיוצגות גם בממצא מהאתר העתיק בססמוך, בלב קיבוץ סאסא.

נחל צבעון – ואדי א-סוביע

נחל צבעון הוא נחל אכזב בגליל העליון. הנחל ממוקם מרגלות הר צבעון. הנחל, יחד עם נחל אביב ונחל גוש חלב, הם יובליו של נחל דישון. אחד הקטעים היפים בשביל ישראל בגליל העליון המזרחי יורד לאורך נחל צבעון אל יער ברעם ונחל דישון. סמוך לנחל ממוקם היישוב צבעון אשר נקרא על שמו של הנחל.

הסופר דוד גרוסמן בנחל צבעון

בספרו ״אשה בורחת מבשורה״ מזכיר הסופר דוד גרוסמן את נחל צבעון:

נחל צבעון
נחל צבעון

קבר אסתר ומרדכי

לפי מסורת שנמסרה על ידי רבי מנחם החברוני במאה ה-13, נמצאים קברי אסתר ומרדכי בלב חורש ים תיכוני הסבוך בערוצו של נחל צבעון. במקום היה נהוג לערוך את חגיגות פורים. בשביל הכניסה מצוי לוח על גל אבנים ועליו הכיתוב: "מקום קבורתם של מרדכי ואסתר זיע"א" [ראה צילום בכותרת – הלוח ועליו הכיתוב "מקום קבורתם של מרדכי ואסתר זיע"א" – צילום: Ori~]

קבר ישעיהו בן אמוץ הנביא

אם אתם מתעניינים בקברי צדיקים, אז קבר ישעיהו הנביא וציון קברו נמצא לא רחוק ליד נחל ברעם מתחת לקיבוץ ברעם על מסלול שביל ישראל.

ציון קבר ישעיהו הנביא בנחל ברעם צילום: קרלוס הגדול
ציון קבר ישעיהו הנביא בנחל ברעם
צילום: קרלוס הגדול

ביבליוגרפיה

בוקי נאה, 4 האחזויות נח"ל יקומו החודש, מעריב, 7 בינואר 1980

רשימת כל היישובים ששמותיהם שונו במהלך השנים – כולל שינויים מלפני קום המדינה

ארץ צפון, שתי גתות בהר צבעון, מרדכי אביעם, עמודים 162-163

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: