הר כמון ונחל כמון

כתב: מתניה מיה

ביום שישי ו כסלו, 2.12, יצאנו להר ונחל כמון – הסיור משלב בין מסלול נחל כמון, שהוא מסלול מוכר יחסית למסלולים חדשים שסומנו על ההר. המשותף לכולם הוא יופיים, הנוף הנשקף מהם, וההר הזה, הגבוה בהרי הגליל התחתון, המכיל שלושה יישובים ואיננו מפסיק להפתיע. זה לא חו"ל – זה בארץ!

הרבה מים זרמו בהר כמון בשנים האחרונות. ההר שהיה עד לפני שני עשורים מקום נידח ולא מיושב הוא היום גוש צפוף של שלושה יישובים שמנסים לקיים חיים שלווים בינם לבין עצמם ובינם לבין סביבתם הקרובה. אם פעם זה היה רק נחל כמון, אז היום ניתן ליהנות משביל 4*4, "מערה סודית", סינגלים לאופניים, יישובים בדואים מתפתחים, יוזמות תיירותיות מסוגים שונים, ושבילים סובבים כמון ומכמנים – אחד לכל יישוב. בסיורנו הפעם נבקר במערה הסודית, בסובב מכמנים שהוכשר על ידי חיילי יחידה מובחרת לזכר חברם שנפל, בסובב כמון, נגלה את הסינגל היורד אל בקעת סכנין, נשקיף על הנוף ממצפור הכמון בנקודה הגבוהה בגליל התחתון ונקנח במסלול הקלאסי של עין ונחל כמון. נשווה בין השבילים והיוזמות השונות ובינן לבין דברים שהכרנו בפעם הקודמת. נכיר את הקשר שבין תיירות כמוצר עסקי לבין הערך הכלכלי של פיתוח סביבתי של שבילים ואתרי טיול, ונחזור הביתה, איש איש לביתו עמוסי חוויות ומידע יישומי לעבודתנו היומיומית. אין הבטחה שנספיק לבקר בכל האתרים, ובמידת הצורך נשלים את הסיור בעתיד.

בין השיטים Between the Limes
מתניה מיה Matania Maya
בית רימון Beit Rimon
054-4569795
matanesyatgmail.com

הושבילים: אני בחרתי להגיע למקום המפגש מצומת גולני. פונים שמאלה לצומת עילבון, ושמאלה בצומת חמרה, ששמה בשילוט ובמפות, צומת דיר חנא. בכניסה לעראבה פונים ימינה בכיכר לכיוון לוטם ועוצרים בסאלמה בכניסה לסלאמה מערב, על כביש 804. כאן השארנו חלק מהרכבים ונסענו לכניסה לכמון באזור התעשייה של כרמיאל. מאד מרשימים הפסלים בצומת חילזון בכניסה לעראבה שהוקמו באנדרטה למאורעות 2000 .

השאר תגובה

דילוג לתוכן