המפרץ הסיני בחוף גדור *

"המפרץ הסיני" מדרום. ברקע נראים ארובת תחנת הכוח אורות רבין ומזח פריקת הפחם צילום: Ori~

"המפרץ הסיני" מסתתר באחת מרצועות החוף הכי יפות בארץ בשמורת טבע חוף גדור (ולא להתבלבל עם חוף דור) בין גבעת אולגה למכמורת.

"המפרץ הסיני" – מפרצון שזכה לשמו על שם עולים יהודים שנמלטו מרחבי אירופה לארץ ישראל בסוף שנות ה-40 של המאה ה-20 אגב עצירה למשך שנתיים בנמל שאנגחאי, ואשר נהגו לנפוש במקום. חלקם הגיעו הישר לגבעת אולגה שבחדרה. העולים החדשים הללו "אימצו" את המפרץ הזה ובילו בו רבות, מה שגרם לתושבי השכונה לכנות אותו "המפרץ הסיני".

במפרץ הסיני יש סלעי כורכר ענקיים בשלל גווני הטבע, מצוקים פראיים בגובה של עשרות מטרים, בריכות טבעיות זעירות וחבויות הנושקות לחוף, וים בצבע טורקיז אקזוטי.

בחלק הדרומי של המפרץ הסיני, תגלו כמה מפרצונים זעירים – אישיים, זוגיים וגם משפחתיים – שכמעט תמיד יהיו ריקים מאדם. מצוק הכורכר עצמו מתהדר בשפע תצורות וגוונים של מסלע, כולל חמרה בוהקת שיוצרת ניגודיות שלוכדת את העין. ממש פיסול מן הטבע.

איך מגיעים?

יש שתי דרכים להגיע: הדרך המומלצת היא לצעוד ברגל מחניון חוף אולגה המוכרז דרומה, עד למפרץ הסיני. הדרך השנייה היא להגיע עם הרכב קרוב יותר למפרץ הסיני. במקרה הזה, מדובר בשיטה בדוקה לפספס המון תצפיות נוף ושאר הפתעות.

שמורת טבע וגן לאומי גדור

מדרום למפרץ הסיני שוכנת שְׁמוּרַת תֵּל גְּדוֹר לאורך חוף הים התיכון, בין היישוב מכמורת, מדרום לשכונת גבעת אולגה שבחדרה מצפון.

השמורה החופית מתמקדת במצוק הכורכר הנמשך לאורך קו החוף. המצוק מגיע לשיאו בתל גדור המתנשא לגובה של 33 מטרים, ועל פסגתו שרידי מבנה מרובע. המצוק עשוי משכבות של אדמת חמרה וכורכר, וגדלים עליו צמחי חבצלת החוף, חורשף וקריתמון ימי. בעורפו של המצוק גדלים סירה קוצנית, קורנית ואלת המסטיק. חוף השמורה סלעי, ועל טבלאות הסלע מתפתחת אוכלוסייה של חסרי חוליות ימיים. החוף החולי משמש את צבות הים העולות אליו כדי להטיל את ביציהן, ובמקום הוקם אתר מגודר אליו מעבירים פקחי רשות הטבע והגנים קנים של צבי ים כדי להבטיח את תהליך הדגירה.

תל גדור צילום:Gabi Loebl

השמורה מוקפת במעקה בטיחות המונע מכלי רכב את הכניסה אליה, חל איסור על שהיית בני אדם בשטחה בשעות הלילה והדייג מוגבל למקומות שיועדו לכך בלבד.

תל גדור מדרום צילום: Ori~ 
תצפית דרומה מתל גדור. באופק נראים בתי נתניה צילום: Ori~ 

השאר תגובה

דילוג לתוכן