בית המשפט העליון

קו אווירי ישר מחבר את בנין בית המשפט העליון, תרומת דורותי דבורה דה רוטשילד, ומתוסף לבנין הכנסת, שנתרם קודם על ידי בעלה ג׳יימס דה רוטשילד, ופרויקט אלמוג לבנין ראש הממשלה החדש המתוכנן. במשך ארבעים וארבע שנים, שכן בית המשפט העליון כדייר שכיר בבניין ישן שבמגרש הרוסים.

תיאור מיסטיקני של המבנה

מבקרים חברתיים טוענים שזהו מבנה שנבנה על ידי אליטה למען אליטה. מומחים לארכיטקטורה מצביעים על יסודות תורת הנסתר של הבונים החופשים והאילומינטי. האלמנטים הטקסיים כוללים: אילומינציה (הארה), פירמידה, עליה במדרגות, הספרות 13-33, סמל פאלי וסמלי פוריות נקביים. עין חדה תזהה את כל סמלי המיסטיקה בבית המשפט העליון.

סמל של הבונים החופשים
סמל של הבונים החופשים בביתהמשפט העליון
ההשגחה העליונה
ההשגחה העליונה

 

סיור בבית המשפט העליון הוא מסע של ״הארה״ מן החושך והבערות לרמה של ההשגחה העליונה השוכנת ב״קודש הקודשים״ החילונית בפירמידה. המסע מתחיל בטיפוס גרם מדרגות משולשת מן הכניסה החשוכה. המדרגות מסמלות את בתי המשפט בארץ: שלום-מחוזי-עליון ומובילות לפנורמה דרך קיר מסך שקוף ומואר ותצפית על ירושלים עיר הקודש. לכל שלב 10 מדרגות סה״כ 30 מדרגות. מימין קיר אבני גזית ישנות הנמשך לרוחב כל הבנין המסמל את הכותל המערבי. הקיר ממול מורכב מאבנים חדשות חלקות המסמלות את המודרנה. קו מוטבע בריצוף מוביל את המשך המסע לספריה בעלת שלש הקומות הממוקמת תחת הפירמידה. הסכום של 30 המדרגות ושלש הקומות הוא המספר המיסטי 33. ברצפה מתחת לפירמידה עיצוב גיאומטרי מיוחד ואבן במרכז.

בית המקדש החילוני

המבואה – פרוזדור אולמות הדיונים דומה למערות קבורה יהודיים. יש אפילו חלון קטן מעל שער הכניסה לכל אולם הדומה לפתח יציאת הנשמה. קיר האבנים הישנות עומד בקונטרסט גמור לקיר האבנים המודרניות.

בקומת הקרקע נמצאים חדרים לאסירים ועצורים. מעליהם אולמות הדיונים ומעליהם ברום הבנין (כמה סמלי) לשכות השופטים. אולמות הדיונים מוארים באור טבעי ולמעלה. ליד האולמות יש גרם מדרגות שמוביל לקומה למטה ולרוטונדה. העמוד הוא ממש סמל זכרי והמעקה משמש סמל פוריות נקבי.

בגינה הועמד אובליסק מצרי, שסמליותו ידוע,  לזכרה של דורותי דה רוטשילד.

פסוק תהילים פ״ה, י״ב מתאר את החצר: ״אמת מארץ תצמח וצדק משמים נשקף״. השופטים מסתכלים מלשכותיהם בקומה העליונה למטה על חצר הקשתות – כלומר ״צדק משמיים נשקף״.

הקונספציה

אני מציין את הקונספציה של הצלב הדרוס לא חלילה מפני שאני מאמין לה אלא להשלים את השקפות המתנגדים לעיצוב הארכיטקטוני של בית המשפט העליון. מדרגות יורדות לחניונים מובילות למדרכות בצורת צלב עליו דורכים ברך לרכב החונה.

סיור בבית המשפט העליון

סיורים מודרכים ליחידים מתקיימים בימים א'-ה':

  • ‏11:00 עברית
  • ‏12:00 אנגלית.

לבירורים אודות זמני ביקור בתקופת החגים ובחדשים יולי ואוגוסט, נא לטלפן ל-‏02‎-6759612.

סיורים מודרכים לקבוצות מעל ‏10 אנשים חייבים בתאום בטלפון ‏02‎-6759612/3.

דרכי הגישה לביהמ"ש העליון – אל בית משפט העליון מובילות מספר דרכים:

  • מדרום – "מעבר הכנסת", שביל ישר המקשר בין הכנסת – הרשות המחוקקת, דרך גן הוורדים לכיוון בית המשפט העליון -הרשות השופטת.
  • מצפון – הגשר שמעל כביש המע"ר המגשר בין משרדי הממשלה החדשים ובניין בית המשפט העליון.
  • ממערב – טיילת "מעלה דבורה", שביל גישה מרחוב קפלן המוביל לבניין.
  • ממזרח – גן סאקר.

 

 

מוזיאון מורשת בתי המשפט

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: