אל על

El Al Boeing 787-9 jet number 4X-EDA at Ben Gurion Airport צילום: LLHZ2805

אל על נתיבי אויר לישראל, המוכרת בשם המקוצר אל על, היא חברה התעופה הגדולה בישראל וחברת הדגל שלה. 

עם זאת, אל על מבצעת בעקיפין טיסות בשבת באמצעות המותג סאן דור ומבצעת חכירה רטובה בשבת לחברות תעופה ישראליות. מטוס המטען של אל על (שכבר אינו פעיל), שלא מוטבע עליו לוגו החברה, גם הוא היה טס בשבת.

יעדי אל על – טיסות נוסעים במטוסי אל על צילום:Ori~ 

החברה נוסדה בשם "אל על – חברת התעופה לישראל בע"מ" על פי החלטת ממשלה ב-8 באוגוסט 1948. המטוס הראשון שהפעילה היה סקיימאסטר, שהיה המטוס הראשון שנרשם ברישום ישראלי. ב-29 בספטמבר 1948 המריאה טיסת הבכורה של החברה, שהטיסה את שר החוץ משה שרת לז׳נבה והביאה ארצה את הנשיא חיים ויצמן. ב-21 באוקטובר הביא מטוס החברה את הנרי מורגנטאו לביקור בישראל.

בנובמבר 1948, החלה החברה לפעול באופן סדיר. בליל 14 באוגוסט 1949 . יצא מישראל מטוס אל על ובו המשלחת לקבלת ארונו של הרצל בווינה, והביא אותו לישראל.

טעימות ממורשת חברת אל על

בין השנים 1950-1956  הטיסה החברה למעלה מ-160,000 עולים מתימן, איראן  והודו במבצע מרבד הקסמים  ובמהצע עזרא ונחמיה.

אירוע נוסף הוא מבצע "פינלה" – הבאת אדולף אייכמן מארגנטינה ב-20 במאי 1960 מבואנוס איירס ונחיתה בלוד. המראות היסטוריות נוספות נרשמו באפריל 1980 , הטיסה הראשונה של אל על לקהיר  ובינואר 1971, הטיסה ההיסטורית הראשונה למוסקבה.

הסדרי ביטחון ואבטחה

לאל על מספר מאפיינים ייחודיים לה, ובהם הקפדה על הסדרי ביטחון ואבטחה,

שמירת כשרות באל על

לאל על מתאפיינת בהקפדה על כללי הכשרות, הן במטוסיה והן במתקניה הקרקעיים.

שמירת שבת האל על

לאל על מתאפיינת בהימנעות מטיסה בשבתות ובמועדי ישראל הן במטוסיה והן במתקניה הקרקעיים. עם זאת, חלק ממטוסי אל על וצוותי האוויר מוחכרים בשבתות ובמועדי ישראל לחברות ישראליות אחרות.

בשנותיה הראשונות, הייתה מדיניות החברה שלא לטוס בשבת. בשנת 1977 ובעקבות עליית מפלגת הליכוד לשלטון, נחתם הסכם קואליציוני לפיו תחדל אל על מלטוס בשבת ויום טוב. למעט מספר מקרים, לא חרגה החברה מהתחייבות זו, גם לאחר הפרטתה. בעקבות שביתה כללית במשק בסוף חודש נובמבר 2006 וסגירתו של נמל התעופה בן גוריון , שותקה פעילותה של אל על למשך מספר ימים. עם סיום השביתה החליטה החברה לקיים מספר טיסות בשבת במטרה לאפשר את חזרת נוסעיהן לארץ. מהלך זה של אל על הביא לחרם צרכנים שהוטל עליה על ידי ציבור הנוסעים החרדי. לאחר מגעים ממושכים, הושג, ב-5 בינואר 2007, הסדר פשרה בין החברה לבין נציגי הציבור החרדי, ולפיו תמשיך אל על להימנע מטיסות בשבת, ומקרים חריגים שבהם תיאלץ החברה לבצע טיסות בשבת, ייבדקו לגופם על ידי רב מיוחד שימונה לנושא. את הימנעותה מלטוס בשבת מנמקת החברה בכך שעל פי ההערכות, נוסעים דתיים וחרדים מהווים כ-20% מנוסעי אל על, והחברה קשובה לדרישות לקוחותיה.

First Flight From BG2000

השאר תגובה

דילוג לתוכן