אל טריק אילא מלעב אל-משהד

שבת פרשת חזון

המסלול המוצע הוא חלופה לטיול סביב המחנה הצבאי ציפורית. כל פעם שעליתי בשביל הכורכר ממזרח לגדרות המחנה, הייתי סקרן לדעת :

  • כיצד מגיעים לאיזור התעשיה ציפורית?
  • מה מהות ההר המוזר דמוי הר געש? האם זה מסתיר איזה סוד בטחוני אפל?

מסלול אל טריק אילא מלעב אל משהד

נקודת התחלה: פסגת השלוחה ממזרח למחנה ציפורית – מחוץ לגדר. ניתן להגיע לנקודת ההתחלה דרך המסלול המתואר בבלוג מכמני ציפורית

נקודת סיום: כנ"ל. ניתן לחזור ליישוב בשתי דרכים:

  • דרך העליה לכניסה הראשית של המחנה
  • לחילופין, דרך העליה התלולה יותר ביער מאחורי שלב א'

 חניה: ניתן לחנות ליד בסיס ציפורית.

התאמה לילדים: טיול משפחתי (לא מתאים לעגלות)

משך הטיול: כשעתיים

אורך המסלול:

רמת קושי: בינונית

כניסה: חינם

עונות השנה: אביב, קיץ (לא בשמש) וסתו

איזור: הגליל התחתון

תחומי ענין: נוף, תעשיה, ישובים ערביים, ספורט וצה"ל

ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט נוחות

המסלול: קטע זה הינו מעגלי וניתן לחזור רגלית לנקודת ההתחלה.

סימון: אין

מקורות מים: אין

צריכים לדלג ברגל במגמת עליה מיער שלב א' בשביל הצמוד לגדר המזרחית של המחנה. יש להמשיך כמעט עד הפיסגה. יש פניה ימינה (מזרחה) לשביל עפר לכיוון מה שנראה כמו הר געש. [אל תפנו ימינה ליד המגופים של מקורות.]

תעלו עוד טיפה כמעט עד הפסגה של השלוחה. משמאל ניתן לצפות על האין-ציוד בימ"חים של צה"ל. כדאי להביא לשם כמה חמורים לאכול את העשבים הצומחים במגרשי החניה.

מיד אחרי הפניה מגיעים למזלג. למזלג הזה אנו נחזור בסיום הטיול. כעת נבחר את הדרך הימנית ונגלה שאין פה לא הר געש ולא מתקן צבאי אלא ערימת אדמה שהושארה על ידי הקבלן בזמן בנית המחנה. נמשיך עם הדרך לשפת "הר הגעש". היה נדמה לי שיש שם עתיקות, אבל הסתבר שזה רק ערימה אבנים. נמשיך במגמת ירידה. רצוי לצפות לכיוון הושעיה ומשהד ולגלות את עבודות התשתיות החקלאיות שנעשו בכפר. כמובן רואים את מפעל היעור העצום של הקק"ל אשר מנע התפשטות כפרים והתחברויות ביניהם. כעבור כמה דקות נראה את המזבלה של משהד. למזלנו יש שביל עוקף מצד ימין (דרום) אבל אפשר להחזיק את האף ולהתקדם בזריזות ולעבור את המזבלה. הריחות כנראה אינם מפריעים למי שגר באותן חושות ודירים ממש צמוד למזבלה. אולי הם מתפרנסים ממציאת אוצרות שם.

אל טריק אילא מלעב אל-משהד
אל טריק אילא מלעב אל-משהד

בסופו של דבר מגיעים לכביש אספלט המחבר בין משהד וא"ת ציפורית. להפתעתי תלוי שם שלט המכוון למגרש כדוררגל של הכפר משהד. חיפשתי מסביב ולא מצאתי. הנחתי שהמגרש נמצא בכפר לפי כוון החץ בשלט. אבל לא כן הדבר. מגרש הספורט – עם דשא ותאורה- נמצא גם הוא לא רחוק מן המזבלה. כנראה שהמחיר הנדל"ן היה נמוך.

במגרש התאמנו ילדים מהכפר.  איני יודע אם זה בית"ר משהד או סתם קייטנה. מתי נזכה לערוך משחק ידידות בין נוער הושעיה ונוער משהד? האם זה חלום? עכשיו שאתם יודעים שיש מגרש סמוך (אבל לא-נראה) להושעיה נראה מי ירים את הכפפה? הנה לכם אתגר!

מגרש הכדורגל של משהד
מגרש הכדורגל של משהד

חוזרים לשביל האספלט והולכים לכיוון המחצבה של ציפורית. אנחנו זוכרים כמה נלחמו תושבי הושעיה נגד מחצבת כנרת הבלתי חוקית, עד שקיבלנו מחצבה כשרה בהשגחת משהב"ט שפועלת עד היום.

דרך נצרת - ציפורית
דרך נצרת – ציפורית

בכביש האספלט כבר סלולים שני מסלולים והוכנו תשתיות לעוד שני מסלולים. זאת תהיה הדרך הבין-עירונית מנצרת לציפורית (נגדה נלחמו תושבי הושעיה בשצף קצף.) הדרך נקטעת פתאום. יש ירידה לכניסה נוספת לא"ת ציפורית מימין ושביל עפר למחנה הצבאי משמאל. ביניהם בקעת עצי זית. איני יודע אם זה התגרות פלסטינית או לא אבל הריאה הירוקה מוצאת חן בעיני.

בקעת הזיתים בין מחנה ציפורית ובין א"ת ציפורית
בקעת הזיתים בין מחנה ציפורית ובין א"ת ציפורית

בחזרה ליישוב כדאי לנסות מסלול חדש- בכלל זה נכון בכל פעם שיוצאם לטייל וגם עצה טובה לחיים. היום נעלה בשביל ההגנה מפני אש ביער קק"ל מתחת לשלב א' המגיע עד איזור הבריכת השחיה של הושעיה. מה לעשות, העליה הזו כל כך תלולה  ומאיימת!

מעלה ביער שלב א'
מעלה ביער שלב א'

מי שיודע מתי נבנו הסכרים כל כמה עשרות מטר במעלה השביל ועל ידי מי, מוזמן לכתוב לבלוג.

 מלמעלה השביל נראה הרבה יותר טוב.

עכשיו לנוח בצל ולשתות הרבה מים
עכשיו לנוח בצל ולשתות הרבה מים

שבת שלום

השאר תגובה

דילוג לתוכן