איראן קוראת לי – סיור לא מאורגן לאיראן

אם תרצו אין זו אגדה! צריך רק לקרות מהפכה, מלחמה, היבחרות דונלד טראמפ, ימי המשיח או כל האמור לעיל.

אחרי שיאיר קראוס עשה החייאה ב״יומן״ של ״מקור ראשון״ של 25.03.2016 מאמר שפורסם על יד אריק בנדר ב- NRG מ- 05.03.2012, רמת הסקרנות שלי לגבי אטרקציות באיראן זינקה מעלה מעלה. בהפרש של ארבע שנים פורסמו שני המאמרים לכבוד פורים שאירע כידוע בפרס – היא איראן של ימינו. מאחר שאני חוגג היום את יום ההולדת שלי ביקשתי לראות, לפחות מרחוק, את אותם אתרי תיירות עליהם המליצו בנדר וקראוס. הלוואי ונזכה לבקר שם בעת שלום.

 For all my Anglophone readers, I am sure you will forgive the text being in Hebrew because all the the videos are in English anyway. Today is my birthday. My birthday wish is to see peace with Iran in my lifetime and to visit all the most popular tourist attractions in Iran with my Israeli passport. You know what Martin Luther King said: I have a dream!" So take look at my bucket list

קברם של מרדכי היהודי ואסתר המלכה בהמאדאן –  Graves of Mordechai and Esther – Hamedan

קרא בבלוג שלי באנגלית:  ? Temple of Esther and Mordechai – Iran loves Israel

אי קיש – Kish Island Persian Gulf Iran

האי קיש הינו איזור סחר חופשי ובעלי אזרחות זרה אינם זקוקים לויזה. העתון ניו יורק טיימס דירג את האי בעשרת האיים היפים בעולם. מלון היוקרה "דריווש גראנד" באי קיש עוצב כדגם של מקדש והארמון בפרספוליס, שהייתה עיר הבירה הרשמית של הממלכה הפרסית. בין האטרקציות באי כלולים אוניית משא שנטרפה על החוף וכן אמת מים תת-קרקעית.

ארמון עלי קאפו, איספהאן – (Ali Qapu Palace Isfahan (Esfahan

ארמון עלי קאפו Ali Qapu Palace ממוקם בצד המערבי של כיכר מיידאן-אה אמאם (Naghsh-e-Jahan Square). הארמון הוקם בתחילת המאה ה-17 על ידי עבאס שאה הראשון באספהאן בה קבע את הבירה החדשה של האימפריה הפרסית.

כיכר האימאם, איספהאן –  Naqsh-e Jahan (Imam) Square, Esfahan

הכיכר היא השישית בגודלה בעולם והוכרה על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ב-1979, שבה למרבה האירוניה הגיעה לשיאה המהפכה של האייתוללה חומייני.  בסרט תצפית על ארמון עלי קאפו מכיכר האימאם.

ארמון השאה סעדאבאד, טהרן – Sa'dabad Complex, Tehran

ארמון סעדאבאד – ארמון השאה של איראן. נבנה על ידי שושלות קאג׳אר ו-פהלוי. נמצא בשמיראן בצפונה של טהרן. רזא פהלוי התגורר כאן בשנות 1920. בנו מוחמד רזא פהלוי התגורר כאן שנות 1970. מאז המהפכה ב-1979משמש מוזיאון.

טרסות התה היפהפיות בכפר מאסולה

מסולה היא כפר באיזור גילאן, במחוז להיג׳אן, ליד הים הכספי במה שמכונה ״אזרבייג׳ן המזרחית״ץ עד המאה ה-15 האיראנים העדיפו לשתות קפה אך מקורות הקפה היו רחוקים. לכן הם החלו לייבא תה בדרך המשי הסמוכה. בשנת 1882 הבריחו זרעים וידע מהודו והחלו לגדל תה מקומי. כיום תה נשאר המשקה העדיף על אף שמייבאים 70% מצריכתם.

מסגד על שם האימאם רזא – Holy Shrine of Imam Reza

מקדש האימאם א- רזא (א-רידא) שוכן בעיר משהד. הוא אחד המתחמים הגדולים בעולם המקודשים לאסלאם השיעי. במרכז המתחם המאוזוליאום של עלי א-רזא (שמו נהגה בפרסית "רזא"), האימאם השמיני מבין תריסר האימאמים שלפי האמונה השיעית הם צאצאי משפחת מוחמד. מיליוני מבקרים ועולי רגל פוקדים את המקדש מדי שנה. זהו המסגד הגדול ביותר בעולם. שטחו הכולל הוא יותר מ-600 אלף מ״ר.

הרי דיז׳ין ותוצ׳ן – Dizin ski resort

לחובבי סקי

הרי אלבורז, דשת א-כוויר, דשת  א-לות – Alborz Mountains, Dash e-Kavir, Dasht e-Lut

הרי אלבורז (Alborz, Alburz, Elburz or Elborz) הם רכס הרים בצפון איראן, המשתרע מגבול איראן-ארמניה בצפון-מערב, עובר דרומית לקצה הדרומי של הים הכספי ומסתיים במזרח בנקודת הגבול של איראן עם טורקמניסטן ואפגניסטן. מדבר דשת א-כוויר – Dasht-e Kavir – Great Salt Desert נמצא בקצה הדרום-מזרחי של הרי אלבורז. ממזרח לדשת א-כוויר מסתרע דשת  א-לות אחד המקומות היבשים והחמים בעולם. הר דמאוונד שמתנשא לגובה 5,610 מטרים, שייך לשרשרת הרים זו והוא ההר הגבוה במזרח התיכון.

מאוזוליאום האייתוללה רוחאללה חומייני –  Imam Ruhollah Khomeini Mausoleum

נפטר ח'ומייני ב-3 ביוני 1989. מיליוני איראנים ביכו את מותו, ויצאו לתהלוכות אבל שמעולם לא נראו כמותן באיראן. במהלך ההלוויה בטהרן, מיליוני האנשים שניסו להתקרב לארון העץ של ה"אימאם" גרמו לכאוס כללי. בשלב מסוים גופתו של ח'ומייני כמעט ונפלה לאדמה, כ-10,000 איש נפצעו וההלוויה בוטלה. ההלוויה השנייה נערכה תחת אבטחה קפדנית, ארונו של ח'ומייני צופה בברזל והוא הוקף על ידי אנשי אבטחה חמושים היטב. דווח כי יותר מ-9 מיליון אנשים השתתפו בטקס ההלוויה, בבית העלמין בהשת א-זהרא (The Paradise of Zahra Cemetery) nsruo kטהרן. מיליונים רבים אחרים קיימו תהלוכות המוניות בערים ברחבי איראן ומחוצה לה.

התיאטרון העירוני – Tehran City Theatre

התיאטרון העירוני של טהרן הינו מרכז אמנויות הבמהשל הבירה. לאחר המהפכה בשנת 1979, משרד התרבות והדרכה איסלאמית מפקח על פעולותיו.

הבזאר הגדול של טהרן – באזאר בוזורג-א טהרן – Tehran Bazaar

שוק גדול מְקורֶה הנמצא בחלקה הדרומי של העיר טהרן. מחולק למספר מסדרונות שבכל אחד מהם חנויות המתמחות בסוג אחר של סחורה כגון: נחושת, שטיחים, תבלינים, זהב וכסף. אורכם של רחובות הבאזאר הוא מעל עשרה קילומטרים.

מוזיאון כלא קסר טהרן – Qasr Prison Museum, Tehran

מוזיאון כלא קסר בטהרן – Muze ye Zendān e Qasr היה בעבר אחד מבתי הסוהר הפוליטיים הוותיקים ביותר בטהרן. כיום זה מוזיאון בתוך גן ציבורי.

מגדל מילאד – Milad Tower , Tehran

מילאד הוא מגדל תקשורת מרכזי בטהראן, הגבוה ביותר באיראן והשישי בגובהו בעולם. המגדל נבנה ב-2007 בין השכונות שרק א-גרב וגישה. גובהו הוא 435 מטרים. המגדל הוא חלק ממתחם המכונה ״מרכז הסחר הבינלאומי ומרכז קונגרסים״. קיימים בו מלון חמישה כוכבים, מרכז כנסים, מסעדות, מרכז סחר עולמי, מרכז תקשורת ומצפור עם נוף פנורמי של טהרן.

ארמונות ניאווראן, טהרן – Niavaran Palace,Tehran

השאה האחרון של איראן, מוחמד רזא שאה פהלווי, בנה אחד מארמונותיו במתחם ארמונות ניאווראן – Niavaran Palace מצפון לטהר ן, וארמונו הוא המבנה המרכזי של המתחם. הארמון הושלם בשנת 1968 ושימש מקום מגוריו של השליט ומשפחתו לפני המהפכה האיראנית בשנת 1979.

 

מגדל אזאדי (החירות) – Azadi Tower – Freedom Tower

מגדל אזאדי – בורג'-א אזאדי, בדרום-מערב טהרן, הוא מבנה בולט ומרכזי בכיכר אזאדי שבטהרן, המסמל את שער הכניסה אל העיר. האדריכל, חוסיין אמאנאת, שתכנן את המבנה לאחר שזכה בתחרות, הוא בן הדת הבהאית אשר אחראי גם לתכנון של שלושה מבנים במרכז הבהאי העולמי בחיפה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן