עצרת אחד במאי השנתית של מק"י וחד"ש בנצרת

אחד במאי בארץ ישראל *

מקורו של האחד במאי

המהומות האלימות בכיכר היימרקט (Haymarket massacre or Haymarket riot), במאי 1886 בשיקגו, שגרמו לשבעה אבדות בכוח המשטרה (שנפגעו מפצצה שהושלכה עלידי המפגינים) ולפחות ארבע אבדות בין הפועלים ועוד עשרות פצועים. פדרציית העובדים האמריקנית (American Federation of Labor) הכריזה על שביתה ארצית תביעתם של המפגינים היתה קיצור שעות העבודה.כ- 350,000 פועלים ברחבי המדינה שבתו מעבודה והתכנסו להפגנות מחאה. בתקופה זו שביתות פועלים נאסרו בחוק והמשטרה הגיבה בחריפות. נעצרו עתונאים ואנרכיסטים. שמונה ממנהיגי הקבוצות האנרכיסטיות הואשמו ברצח והורשעו. שבעה מהם נידונו למוות, והשמיני נדון לחמש עשרה שנות מאסר. שבעה מהנידונים למוות הגישו בקשה לחנינה. בקשתם של שניים התקבלה ועונשם הומר במאסר. אחד הנידונים, שבקשתו לחנינה נדחתה, התאבד בכלא. היתר הוצאו להורג.

בעיני רבים בעולם זו נקודת ציון היסטורית במאבקם של פועלים לזכויות העובדים ועל כן השפיע על קביעת חג הפועלים ב-1 במאי. ההחל מהאינטרנציונל הסוציאליסטי השני בשנת 1889 (במלאת 100 שנה למהפכה הצרפתית) נקבע חג הפועלים באחד במאי לזכר מהומות היימרקט. לאחר מהפכת אוקטובר 1917 נקבע האחד במאי לחג לאומי מרכזי בברית המועצות, ולאחר מלחמת העולם השניה גם ביתר מדינות הגוש המזרחי.

בארצות רבות באירופה חוגגים את האביב באחד במאי. יש מתיחסים למסורת של חג האביב במצרים העתיקה. בארה״ב שבה ארצות שמקיימים חג האביב באחד במאי, שומרים Labor Day – יום העבודה כיום שבתון בתאריך יום שני הראשון בספטמבר.

מה מקורו של הדגל האדום?

Bandiera Rossa (דגל אדום) הוא שיר סוציאליסטי איטלקי. השיר מהלל ומשבח את הדגל האדום, סמל הסוציאליזם והקומוניזם, ואת תנועת העובדים. הסרט הישראלי "אוונטי פופולו" קרוי על שם שיר זה.

קדימה העם, הבה נסתער
דגל אדום, דגל אדום
קדימה העם, הבה נסתער
דגל אדום עד לניצחון

דגל אדום עד לניצחון
דגל אדום עד לניצחון
דגל אדום עד לניצחון
יחי הקומוניזם והחירות.

אחד במאי בארץ ישראל

ב-1906 צויין היום לראשונה בארץ ישראל על ידי מפלגת פועלי ציון. בשנת 1920, עם הקמת ההסתדרות העובדים הכללית נקבע האחד במאי לחג הרשמי של תנועת הפועלים הארצישראלית. החל משנת 1933 לא יצאו העיתונים באחד במאי. עובדים דתיים לא השתתפו ברובם בחגיגות האחד במאי. בתקופת המנדט הבריטי גורשו מהארץ כ-2,000 פעילי שמאל שנחשדו בהשתתפות בתהלוכת 1 במאי. לאחר קום המדינה, האחד במאי מעולם לא נקבע כחג רשמי. בכל זאת, ה-1 במאי היה מקובל כ"יום בחירה".

[אני עצמי עבדתי שנים רבות בבתי זיקוק הממוקם בחיפה האדומה. במפעל האחד במאי הוכר כיום יום חופש רשמי – ממש. מי שעבד באחד במאי קיבל שכר של עבודה ביום חג לאומי –  200%.] 

משנות ה-90 ואילך איבד החג בהדרגה את מעמדו בישראל ומתיחסים אליו כמו חול המועד או פורים.

 דיוקנותיהם של סטלין ולנין נישאים בחוצות תל אביב באחד במאי 1949. סיסמה על הרכב: הלאה מחרחרי המהפכה האימפריאליסטית!

דיוקנותיהם של סטלין ולנין נישאים בחוצות תל אביב באחד במאי 1949. סיסמה על הרכב: הלאה מחרחרי המהפכה האימפריאליסטית!

אחד במאי ומאורעות תרפ"א

ב1 במאי 1921 יצאו הסוציאליסטים של בורוכוב להפגנה ביפו וזה הסתיים במאורעות תרפ"א וברצח טראגי בו נרצחו הסופר י.ח. ברנר, בני משפחת יצקר והסופרים יוסף לואידור וצבי שץ.

צבי שץ ניסה למצוא רכב שיוכל לסייע בפינוי היושבים בבית. עם הגעתו עם הרכב לבית, התברר כי קבוצת כוורנים ממשפחתו של ראובן לרר ששהו בסביבה הסתתרה אף היא בבית, ולא היה מקום ברכב לכולם. חרף ההפצרות, לא הסכים ברנר להתפנות טרם יפונו שאר המסתתרים, ולכן עזב הרכב עם בני משפחת לרר. שאר יושבי הבית נותרו בו, ובהם שץ.

בבוקר 2 במאי 1921 החליטו הנצורים לפרוץ מהבית לכיוון תל אביב. אולם בבית קברות שייח' מוראד שנמצא מול הבית הגיעה באותו הזמן תהלוכת הלוויה של נער ערבי שנהרג יום לפני כן במאורעות ביפו. הערבים התעללו בגופת לואידור, ביתרו אותה והעלימו אותה והיא לא נמצאה עד היום. גופותיהם של שבעת הנרצחים נתלו על חומות בית הקברות.

המקום, שבאותה עת היה חלק מיפו, הוא כיום דרך קיבוץ גלויות בדרום תל אביב. כ-150 מטרים ממקום הרצח עומד כעת "משכן ברנר וחבריו" – מרכז הנוער העובד והלומד, שהוא שחזור לבית יצקר, המכיל תערוכת הנצחה לנרצחים.

First Of May Parade In Tel Aviv 1930s

גם בארץ ישראל קיימו אחד במאי כיום סולידריות ואחדות בינלאומית של תנועות הפועלים בעולם.

אחד במאי בתל אביב, 1947 יומן כרמל

המפגן הגדול האחרון בפלשתינה-א"י נערך ע"י מפלגות הפועלים ביישובים רבים. המצעד המרכזי היה בתל-אביב, בניצוחו של לוי אשכול. במפגן האחרון בתקופת המנדט הורם על נס דגל ההעפלה והמאבק למען מדינת ישראל. מאי 1948 היה בעיצומה של מלחמת השחרור ולפני הכרזת המדינה.

תהלוכת הנוער העובד באחד במאי בשנות החמישים
תהלוכת הנוער העובד באחד במאי בשנות החמישים

אחד במאי היום

הפגנת אחד במאי בישראל 2009
הפגנת אחד במאי בישראל 2009

פלאשמוב אחד במאי בנחלת בנימין תל אביב בשנת 2010 מראה כמה חג הפועלים השתנה במשך השנים.

עצרת אחד במאי בשנת 2012 בהשתתפות תנועות הנוער בבית הסתדרות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. צילום:Ilan Costica
עצרת אחד במאי בשנת 2012 בהשתתפות תנועות הנוער בבית הסתדרות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב.
צילום:Ilan Costica

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: